Dvobroj časopisa za književnost i umjetnost Nova riječ 1-2 za 2024. godinu na 360 stranica donosi obilje tekstova o recentnoj književnoj i umjetničkoj produkciji, ali i o temama iz književno-umjetničke baštine, upotpunjene grafičkim prilozima magistra grafičkog dizajna i profesora na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu Darka Vukovića.
Ovogodišnje izdanje časopisa otvara cjelina Prva knjiga mladih pjesnika NIU „Hrvatska riječ“ (str. 11-32). Davor Bašić Palković donosi ulomke iz prvih knjiga šestero mladih autora koji su se pojavili u okviru neformalne edicije tzv. prve knjige, a to su Vedran Horvacki, Darko Baštovanović, Marija Brzić, Tatjana Ćaćić, Zvonimir Franjo Vuk i Anita Đipanov Marijanović.
Nova riječ za 2024. u rubrici Nagrađene kratke priče natječaja Matoš (str. 35-52) donosi i priče nagrađene na javnom natječaju za najbolju neobjavljenu kratku priču nadahnutu životom i djelima Antuna Gustava Matoša, prigodom 110. obljetnice smrti. Najboljom je proglašena priča osječke književnice Đurđice Stuhlreiter „Daždevnjak“. Drugo mjesto pripalo je tomislavgradskoj književnici Ivani Dilber za priču „Sat lektire, Djevojčici mjesto igračke“. Treće mjesto podijelili su zadarski književnik Tomislav Marijan Bilosnić za priču „Molbe, pisma, mita“, sarajevski književnik Goran Hadžiomeragić za „Moć snivanja“ te zagrebačko-tovarnička književnica Mateja Tutiš za priču „VIP Notturno“.
Rubrika Književna susretanja (str. 55-88) donosi pjesme najmlađeg naraštaja bošnjačkih pjesnika u Sandžaku. U ovoj rubrici zastupljeni su pjesnici Enes Halilović, Izudin Ašćerić, Sehada Baždarević, Aida Camović, Rebeka Čilović, Ajtana Dreković, Birsena Džanković, Mirza Halilović, Amar Ličina, Merisa Misirlić i Haris Plojović.
Digitalizirana književna građa Hrvata u Vojvodini (str. 91-101) rubrika je koja donosi tekst „Digitalizacijom do veće dostupnosti hrvatske knjižne baštine“ Katarine Čeliković, izvršne urednice Nove riječi. Digitalizacija je ovdje tematizirana kao suvremeni način prezentacije baštinske građe, što je i jedna od osnovnih misija Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, nakladnika časopisa. Autorica donosi popis svih digitaliziranih monografskih i periodičnih izdanja koja se mogu čitati na internetskoj stranici Zavoda.
Građa hrvatske književnosti u Vojvodini (str. 105-135) stalna je rubrika koja donosi izbor pjesama iz Bunjevačkih i šokačkih novina i Bunjevačke i šokačke vile, uz popratni tekst „Zora je zazorila – stihovima u preporod“ Klare Dulić Ševčić, a Vladimir Nimčević piše o Nevenu kao najdugovječnijem bunjevačkom listu prigodom 140. godišnjice od njegovog pokretanja.
Rubrika Kritička iščitavanja hrvatske književnosti u Vojvodini (str. 155-176) donosi tekst Dalibora Mergela „Bokinski Hrvati u hrvatskim narodnim pripovijetkama Balinta Vujkova“. O zatomljenim aspektima stvaralaštva Balinta Vujkova u tekstu „Didini tragovi u hrvatskoj pjesničkoj brazdi“ piše Darko Baštovanović. Mirko Kopunović piše o knjizi pjesama Anite Đipanov Marijanović Oće rič pisma da bude. „Spomenik od šapata“ tekst je Zlatka Romića o knjizi Fajrunt u Istarskoj ulici Mirka Kopunovića.
Hrvatska knjiga u 2023. (str. 155-199) također je redovita rubrika Nove riječi. „Knjižničarev izbor: 10 hrvatskih knjiga iz 2023“. za ovu je rubriku priredio stalni suradnik Nove riječi Neven Ušumović. Knjišku produkciju Hrvata u Srbiji 2023. – 2024 . prikazuje Branimir Kopilović, a ona je u ovom razdoblju iznadprosječna s četrdeset i tri naslova monografskih publikacija i dvanaest periodičnih.
Cjelina Tragovi umjetnika i baštinski prinosi (str. 203-235) donosi tekst Nevena Ušumovića o Jadranki Damjanov povodom 90 godina njezina rođenja, a Vladimir Stojanović piše o baštini šokačkih crkava – skrivenome dragulju Podunavlja u Bačkoj. O izložbenoj djelatnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata od 2009. do 2023. godine piše Branimir Kopilović.
U cjelini Čitanja književne produkcije (str. 239-270) nalazi se 19 prikaza knjiga suvremenih autora iz područja književnosti i publicistike. Autori tekstova u ovoj cjelini su: Ljubica Vuković Dulić, Nevena Baštovanović, Tomislav Žigmanov, Katarina Čeliković Davor Bašić Palković, Zlatko Romić, Ivana Andrić Penava, Branimir Kopilović, Senka Davčik, Klara Dulić Ševčić, Zlata Vasiljević i Zoltan Sič.
Kulturno-društveni dokumentarij (prosinac 2023. – studeni 2024.) završno je poglavlje Nove riječi koje je i ovoga puta zabilježila Bernadica Ivanković.
Projekt izdavanja časopisa Nova riječ podržan je od strane Ministarstva kulture Republike Srbije i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
ZKVH