Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevački pisama održala je godišnji koncert 4. prosinca u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici. Tako su se subotičkoj publici predstavili Dječji zbor HGU-a Raspjevane zvjezdice pod vodstvom Marine Piuković, te Dječji tamburaški orkestar i Veliki tamburaški orkestar HGU-a pod vodstvom prof. Mire Temunović. Ovaj koncert predstavlja završnu manifestaciju, na kojoj se prikazuje dio svih aktivnosti u godini, a tome možemo dodati i podatak da su ove godine tamburaši snimili dva nosača zvuka, koji su trajni zapisi.
Na koncertu su se redale dječje pjesme, instrumentali klasične i tamburaške glazbe iz arhiva Hrvatske glazbene udruge, Stipana Tumbasa i Radio Beograda, a predstavljena su i dva projekta: Tamburaški troplet i novi USB album pod nazivom Nasmij se i zapjevaj s nama. Tako su se na programu našle novine koje su obilježile ovu godinu i učinili ju drugačijom: „Godina koja se približava kraju je Hrvatskoj glazbenoj udruzi donijela dva glazbena projekta, uz one druge koje smo radili. Skupa sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata radili smo na projektu Tamburaški troplet, kako kroz šalu znam reći, mi smo bili ‘izvođači radova’, odnosno sve potrebno smo snimili. Smatrali smo bitnim i na godišnjem koncertu našoj publici prikazati dio tog projekta“, priča dopredsjednik HGU-a Vojislav Temunović i dodaje: „Drugi projekt koji nam je također vrlo značajan jeste USB album koji smo nazvali Nasmij se i zapjevaj s nama. Idejni tvorac ovog projekta je Josip Francišković koji je i većinski autor novih, snimljenih dječjih pjesama. Uz njegove nove pjesme na albumu se nalazi i nekoliko pjesama iz arhiva Smotre ili Festivala. Uz to, taj album su kao vokalni solisti snimila djeca, te je to i njima bilo jedno novo iskustvo“.
Po riječima Temunovića USB album ima i drugu – pedagošku dimenziju jer se na njemu uz snimljene pjesme nalaze i matrice svih tih pjesama pa nastavnici glazbenog ili učitelji mogu koristiti ovaj materijal na glazbenom i tako animirati djecu da se uključe i pjevaju. Publici se predstavio i dječji zbor udruge Raspjevane zvjezdice koji je ovim koncertom zaokružo godinu dana kontinuiteta i rada. „Zbor čine djeca uzrasta od 6 do 12 godina i želja nam je raditi dječje pjesme, ali i neke svjetske klasike. Kao i u svakom dječjem zboru ovaj sastav će se vremenom mijenjati, jer prosto djeca rastu, stasavaju i prerastu dječje pjesme. Uvijek se u zboru najdulje zadrže najmlađi članovi, tako da s njima tek treba raditi i brusiti njihove talente. Osim pjesme, imamo i druge aktivnosti, te radimo i body percussion (kada se namjesto instrumenala koristi tijelo za davanje ritma), ali isto tako nakon nastupa razgovaramo o istom, te se trudimo popraviti ono što je potrebno. Učimo i o odijevanju za nastupe, kako se ponašamo na sceni, slušati druge, a sve je to okrunjeno pjesmom i zajedništvom, te dobrim druženjem i zabavom“, priča voditeljica zbora Marina Piuković.
Kako je rekla Piuković, planova ima puno, ali i nastupa, osobito sada u ovo predblagdansko i blagdansko vrijeme. No, želja im je nastupati, putovati, stvarati nova poznanstva i usavršavati se. Uz zbor, te uz tamburaški orkestar na godišnjem koncertu nastupili su i vokalni solisti koji su i snimali USB album Nasmij se i zapjevaj s nama, a to su: Jakov Vukov, Ivan Vukov, Katarina Vukadinović i Roko Piuković, te u ulozi dide Vlatko Vojnić Purčar. U ulozi voditelja bili su Sofija Kovačević i Darko Temunović, koji su na jedan drugačiji način proveli publiku kroz cjelovečernji program.
Na kraju koncerta okupljenima se obratio predsjednik HGU-a Festival bunjevački pisama prim. dr. Marko Sente, koji je zahvalio svima na radu i ustrajnosti, napose djeci koja marljivo rade ali i roditeljima koji podržavaju rad ove udruge i dovode djecu na probe.
Kako je najavio Temunović, sljedeća godina bit će u znaku jubileja, odnosno 25. Festivala bunjevački pisama, ali isto tako u planu je i Smotra dječjih pjevača i zborova, te 11. Međunarodni festival tamburaša koji Hrvatska glazbena udruga realizira u suradnji s Glazbenom školom u Požegi. Najavljeno je i natjecanje – Festival vojvođanske tambure, Večer sa solistima i drugo.
Održavanje koncerta pomogli su Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Grad Subotica, Hrvatsko nacionalno vijeće, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, NIU Hrvatska riječ i Cro media.
Izvor: Hrvatska riječ (Ž. V.)