U mostarskome Osvitu blok o dijalektalnom pjesništvu Hrvata u Bačkoj

Objavljeno: 11.03.2024. Pregleda: 155

Nakon što je u Časopisu za književnost i umjetnosti Nova riječ – dvobroj 1-2 za 2023. godinu – u cjelini Književna susretanja (str. 117-137) objavljen izbor suvremenog pjesništva bosansko-hercegovačkih Hrvata, među kojima su predstavljeni stihovi Ružice Soldo, Mira Petrovića, Ivana Sivrića, Miljenka Stojića i Jose Živkovića-Soje, u dvobroju Časopisa za književnost, kulturu i društvene teme Osvit Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne u Mostaru br. 115-116 iz 2023. godine objavljena je panorama suvremenog dijalektalnog pjesništva Hrvata u Bačkoj. Riječ je o prvoj razmjenskoj institucionalnoj suradnji u području književne periodike između Hrvata iz Bosne i Hercegovine i Hrvata iz Vojvodine, što je posljedica naraslih i razvijenih suradničkih odnosa u posljednjih nekoliko godina ovih dvaju hrvatskih kulturnih prostora.

Novi dvobroj Osvita rubriku Poezija u cijelosti posvećuje dijalektalnom pjesništvu Hrvata u Bačkoj (str. 5 – 34) – u njoj je, naime, objavljen panoramski prikaz suvremenog dijalektalnog pjesništva na novoštokavskoj i staroštokavskoj ikavici, hrvatskim govorima bačkih Hrvata kojima se služe Bunjevci i Šokci. Uvodni tekst – Suvremeno dijalektalno pjesništvo među Hrvatima u Bačkoj – panorama - potpisuje Tomislav Žigmanov (str. 5-8), koji je ujedno i autor izbora panorame. U njoj autor, osim što obrazlaže kriterije za izbor zastupljenih autor(ic)a u ovoj panorami, u kratkim crtama iznosi i suvremenu povijest ove vrste pjesnikovanja u književnosti vojvođanskih Hrvata, uz značajku kako je „vremenom u hrvatskoj književnosti u Bačkoj stvoreno respektabilno po opusu, suvremeno i umjetnički posve relevantno dijalektalno pjesništvo među obadva štokavska hrvatska dijalekta“ (str. 6).

Temeljni kriterij za zastupljenost u ovoj panorami jest, kako navodi autor „zavidna razina umjetničkoga dosega“ samoga suvremenog dijalektalnog pjesništva zastupljenog u književnosti bačkih Hrvata, tako da na koncu imamo „retrospektivni prikaz onoga što, po odabiru prikazivača, čini ono najvrjednije u proteklih 50 godina“ (str. 8) – od početaka Natpivavanja Ivana Pančića, knjige objavljene 1970.godine, pa do onih najmlađih – Anite Đipanov Marijanović i Nevene Mlinko.

U ovoj panorami zastupljeno je 10 autor(ic)a od kojih osmero pjesme piše na bunjevačkoj (Ivan Pančić, Petko Vojnić Purčar, Vojislav Sekelj, Milovan Miković, Mirko Kopunović, Tomislav Žigmanov, Željka Zelić Nedeljković i Nevena Mlinko) te dvoje na šokačkoj ikavici (Željko Šeremešić i Anita Đipanov Marijanović) i posve različitih poetika. Još ćemo pripomenuti kako izbor pjesama prate i kratke biografije autor(ic)a.

ZKVH

Obaveštenje o kolačićima