Udruga Šokačka grana iz Osijeka obilježila je 20. obljetnicu osnutka i plodnoga djelovanja te predstavila monografiju Šokačke grane 7. veljače 2025. godine u Vikarijatu Đakovačke i osječke nadbiskupije. Na svečanoj skupštini okupili su se članovi ove udruge, ali i brojni gosti, među kojima su bili i bački Hrvati – Šokci i Bunjevci.
Predsjednik udruge Goran Đaković, jedan od idejnih tvoraca udruge Slavko Žebić, domaćini i gosti podsjetili su na rad udruge, ali ponad svega na rad prve dugogodišnje predsjednice mr. sc. Vere Erl koja je oblikovala djelovanje Šokačke grane. Kako je u travnju 2024. godine preminula, nije dočekala monografiju Udruga Šokačka grana Osijek – dokumentarij jednog vremena 2005. – 2020. godine, čija je urednica. Monografiju su predstavile Ljubica Pilipović, Tena Babić Sesar i Jelena Draksler, a ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković govorila je o suradnji među Šokcima i Bunjevcima. Ona je naglasila kako je Šokačka priča povezala Hrvate iz Vojvodine, Mađarske i Hrvatske u programima poput Međunarodnog okruglog stola, ali i u suradnji na očuvanju tradicijske kulture. Prva i potom počasna predsjednica Šokačke grane mr. sc. Vera Erl ostavila je neizbrisiv trag u suradnji među Šokcima i Bunjevcima, a takve tragove bilježimo i u našoj zajedničkoj prošlosti. O tome nam svjedoči hrvatska književnica Mara Švel Gamiršek, rođena prije 125 godina u Srijemskoj Mitrovici, koja udajom u Vrbanju svoj književni opus tematski veže uz Slavoniju, Srijem i Vrbanju, uz zemlju i slavonske šume. Drugo veliko ime je Antun Gustav Matoš, rođen u Tovarniku koji je za sebe govorio da je „Bunjevac porijeklom, Srijemac rodom, a Zagrepčanin odgojem“. Ove poveznice nam ukazuju na važnost jezika, važnost dijalekta kojim čuvamo svoj identitet i nacionalnu opstojnost, rekla je Čeliković.
Prethodni predsjednik Šokačke grane Marko Josipović i aktualni predsjednik Goran Đaković uručili su zahvalnice svima koji su tijekom dva desetljeća surađivali sa Šokačkom granom. Tako su zahvalnice osim ZKVH-a primili i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice, Udruga bunjevačkih Hrvata Dužijanca, UG Urbani Šokci iz Sombora, HKPD Vladimir Nazor iz Sombora, KUDH Bodrog iz Monoštora.
Program su pjesmom obogatili ŽPS Šokice, MPS Šokci i ŽPS Kraljice Bodroga iz Monoštora. U predvorju Vikarijata priređena je prigodna izložba fotografija na kojima je predstavljen rad Šokačke grane, a prizori su nekim članovima izazvali duboke emocije.
Foto: Ivan Ivković Ivandekić i Ivana Piuković