Znanstveno-stručni skup o Hrvatima u Boki

Objavljeno: 24.09.2024. Pregleda: 98

U Boki, mjestu u Općini Sečanj, 21. rujna 2024. godine održan je jednodnevni Znanstveno-stručni skup Hrvati u Boki.

Četrnaest autora i koautora iz Hrvatske i Srbije za skup je prijavilo i dostavilo deset znanstveno-stručnih radova koji obuhvaćaju teme iz područja povijesti, geografije, privrednog razvoja, sociologije, etnologije, književnosti, onomastike, jezika i drugih znanstvenih i stručnih područja. Na skupu je prezentirano niz novih i do sada nepoznatih detalja iz života i povijesti Boke i posebno iz života hrvatske zajednice u Boki.

„U kulturnom prostoru manjinskih zajednica jako su važni događaji kojima se osnažuje kultura sjećanja kroz nove sadržaje. Kada je u pitanju hrvatska zajednica kultura sjećanja razvijena je u posljednjih 20 godina zahvaljujući prije svega Leksikonu podunavskih Hrvata Bunjevaca i Šokaca i nastojanjima Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata kroz organiziranje znanstveno-stručnih skupova i tiskanjem publikacija. Pojedini subetnički dijelovi hrvatske zajednice ostali su nedovoljno istraženi. Najmanje se zna o Hrvatima u srednjem Banatu, takozvanim kajkavskim Hrvatima. Ovaj stručni skup prilika je da se o Hrvatima u Neuzini, Keči, Radojevu (Klariji) i Boki sazna više. Na taj način bit će obogaćena kultura Hrvata u Srbiji.

To je i poticaj drugima da se izađe iz manifestativnih, tradicionalnih obrazaca kulture te da se spremno, zajedno s drugima ulazi i u područje znanosti. Nama je važno da postoje kontakti između hrvatskog i srpskog znanstveno-kulturnog prostora, kao što su na ovom skupu i znanstvenici iz Srbije. Na taj način stvara se jedna sinergija, okupljamo se oko iste ideje, pokazujemo da suradnja postoji, da se obogaćuje i razvija“, kazao je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

„Cilj ovog znanstvenog skupa je istražiti i skrenuti fokus na jednu danas skoro zaboravljenu skupinu Hrvata u Banatu koja je krajem XVIII. stoljeća došla iz Topuske opatije i naselila Boku, Neuzinu, Klariju i Keču (danas u Rumunjskoj). Od konferencije se očekuje da pridonese većem razumijevanju svih povijesnih i suvremenih procesa koji se mogu pratiti na uzorku ovakve specifične narodne zajednice“, kazao je prof. dr. sc. Vladimir Čavrak.

„Boka je zanimljiva iz više razloga, što smo ove godine vidjeli i tiskanjem knjige o Hrvatskom groblju u Boki, izložbom starih fotografija o Hrvatima u Boki, a dr. Čavrak je pokazao da i Hrvatska ima sluha. On je kao organizator ovog skupa i dugogodišnji suradnik ZKVH-a. Samim time ZKVH se priključuje organizaciji ovog skupa sa znanstvenicima koji će rasvijetliti našu manje poznatu povijest", kazala je ravnateljica ZKVH-a Katarina Čeliković.

Organizator skupa je Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice, a potporu je dao i Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Predsjednik programskog odbora je prof. dr. sc. Vladimir Čavrak sa Sveučilišta u Zagrebu. Nakon održavanja skupa predviđeno je štampanje Zbornika radova koji su predstavljeni na skupu u Boki.



Aktivnosti Zavoda

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Koncert Da nam pak dojde to vreme - ponedjeljak
  • Predstavljanje knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj Dinka Šokčevića
  • Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi
  • Večeri i noći Ilije Žarkovića Žabara 2024.
  • Divanim šokački u Monoštoru u znaku šokački uspomena
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima