Adresa:Trg slobode 10, 24224 Stari Žednik
Telefon: +381 (0)24 787 003
Email: franjotavankut@gmail.com
Kronologija izgradnje
Odluka o izgradnji novih crkvi u okolini Subotice u župama Tavankut, Žednik, Pavlovac (Vámtelek) i Tompa donesena je 1900. godine od strane Gradskog vijeća s tadašnjim gradonačelnikom Lazarom Mamužićem na čelu. Nove su se crkve imale sagraditi u razmaku od nekoliko godina. Gradsko vijeće je 1906. godine povjerilo gradnju žedničke crkve inžinjeru Sigmundu Moravetzu, tada asistentu na Građevinskom tehničkom fakultetu u Budimpešti. Troškove gradnje snosio je grad Subotica uz dodatne priloge od strane gradske župe svete Terezije. Proračun je iznosio 69.871 krunu, ali su ukupni troškovi na kraju ipak iznosili 82.073 kruna. Točan datum početka izgradnje nije poznat, ali je izvjesno da je do listopada 1909. godine crkva uglavnom bila dovršena i potom pregledana od strane Građevinskog odjela Gradskog vijeća. Dimenzije crkve su: duljina 48m, širina 11,5m, visina glavnog broda 10m a visina zvonika 47 metara. Crkva ima četiri zvona od kojih najveće teži 530kg, a najmanje 30kg. Crkva je posvećena sv. Marku Evanđelisti 1911. godine, župni dvor izgrađen je 1913. godine a iste je godine župa i formalno ustrojena.
Stilska analiza
U oblikovnom jeziku crkve korišteni su neoromanički i neogotički elementi. Glavnim pročeljem objekta dominira zvonik na zapadnoj strani koji naglašava asimetričnost rasporeda volumena. Toranj zvonika kvadratne osnove raščlanjen je na tri segmenta, nešto manji prizemni, potom dominantni središnji nakon čega slijedi završna etaža. Središnji dio otvoren je sa jednom monoforom iznad koje slijedi polukružno završena bifora. Na najvišem segmentu primijenjena je kvadrifora iznad koje se nalazi i sat. Bočni završeci tornja obrubljeni su kontraforama. Zvonik je izvorno bio završen sa vitkom kapom i lanternom koju flankiraju četiri male kutne fijale, međutim, 25. kolovoza 1925. godine u velikoj oluji srušena je kapa tornja i oštećen krov crkve. Elementi vrha tornja nikada nisu obnovljeni u izvornoj formi te je on danas završen ravnim vijencem iznad koga se uzdiže limeno krovište koje je završeno križem. Vanjska obrada fasadnog platna cijelog pročelja, kao i bočnih stranica objekta, urađena je u kombinaciji glatkih ožbukanih površina i žute fasadne opeke.
Glavni portal izveden je u opeci sa polukružnim završetkom iznad kojega se nalazi zabatni završetak. Nakon toga u istoj osi slijedi trikonhalna rozeta pročelja, s naglašenim središnjim okulusom koja je postavljena iznad kvadrifornih prozora. Cijeli ovaj sklop s ulaznim portalom rizalitno je izbočen u odnosu na ostatak zidne mase pročelja te trokutno završen. Iznad ovoga segmenta uzdiže se stupnjevani zabat kojega s istočne strane flankira manji kupolasti toranj. Vanjska obrada fasadnog platna cijelog pročelja, kao i bočnih stranica objekta urađena je u kombinaciji glatkih ožbukanih površina i žute fasadne opeke. Transept je izvana određen blago rizalitno istaknutim krakovima koji su stilizirani superponiranim zabatima identičnima onima na glavnom pročelju. Manji piramidalni tornjić vizualno zaključuje ovaj segment objekta.
Tlocrt crkve je pravokutnog oblika s upisanim transeptom te apsidalnim završetkom i sakristijskim prostorom pridodanim bočno od njega. Brod sačinjava tri traveja koji su rastvoreni velikim otvorima polukružnog završetka s prozorima bez vitraja a bačvaste svodove nose masivni pilastri. Crkva je raskošno dekorirana i oslikana iznutra. Zidovi su oslikani geometrijskim i florealnim elementima dok su na svodovima prikazane različite scene iz Evanđelja. Opremanje crkve s unutarnjim inventarom vršeno je postupno, počevši od 1910. godine. O povijesti žedničke župe 2011. godine objavljena je publikacija Katoličkog instituta za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović pod naslovom Selo na raskrižju putova, stoljetnica žedničke župe u autorstvu Ante Sekulića.
Priredio: Branimir Kopilović
Izvor:
Ante Sekulić, Selo na raskrižju putova, stoljetnica žedničke župe, 2011.
Foto:
Atilla Kovács (Subotička biskupija)
FB Župa sv. Marka Evanđeliste, Žednik