Kapela obitelji Kertész (Svećenička kapela) – Subotica

Objavljeno: 03.07.2025. Pregleda: 1

Na subotičkom Bajskom groblju postoji deset kapela koje su zapravo nadgrobni spomenici u vlasništvu pojedinih subotičkih obitelji, župe sv. Terezije Avilske i franjevačkog samostana. Kada se ulazi na glavni ulaz crkvenog dijela Bajskog groblja (od Ulice Ivane Brlić Mažuranić) s desne strane je podignuto sedam kapelica, dok je s lijeve strane tri.

Kapela obitelji Kertész – Svećenička kapela izgrađena je 1901. godine u stilu secesije s primjesama orijentalnog stila. Prvotni vlasnik je bio Nándor Kertész, a sredinom 20. stoljeća postala je svećenička kapela. Kvadratne je osnove s kupolom od osam režnjeva obloženim kucanim limom s motivom riblje krljušti. Zidovi se završavaju valovitim profiliranim vijencem. I danas je ovaj limeni krov najljepši od svih kapela u Bajskom groblju. Iako nije u prvotnom sjaju, jasno se mogu vidjeti svi ukrasi, pa i pojedini sitni detalji, poput zuba u ustima zmajeva, koji su na uglovima krova.

Nándor Kertész živio je od 1828. do 1905. godine. Bio je porezni savjetnik, prvi poručnik Nacionalne garde 1848. i vitez križarskog reda Józsefa Ferencza. Dao je sagraditi ovu kapelu i tu počiva sa svojom velikom obitelji. Nakon što su on i supruga Rozália izgubili šesto od sedmero djece, podnio je zahtjev za umirovljenje u gradskom uredu, te se okrenuo članovima crkve i preuzeo dužnost domara. Dana 2. rujna 1901. Kertész je podnio zahtjev za izgradnju kapelice. Mišljenje inženjerskog ureda datirano je 10 dana kasnije, a tražena građevinska dozvola je na sjednici Vijeća 21. rujna odobrena. Kapela je posvećena Uzvišenju sv. Križa. Od šezdesetih godina prošlog stoljeća kapela je u vlasništvu župe sv. Terezije Avilske i služi kao mjesto ukopa za svećenike, te je u narodu i poznata kao Svećenička kapela.

Izvori:

Hrvatska riječ (Ž. V.)

heritage-su.org.rs/kapele-na-bajskom-groblju

Foto :

Hrvatska riječ

Sakralni objekti Bačka

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2025
    Najave i kalendar
  • Otvorenje XL. Saziva Prve kolonije naive u tehnici slame
  • Dužijanca u Bajmaku 2025.
  • XIV. Seminar bunjevačkog stvaralaštva u Tavankutu
  • Predstavljanje knjige Bunjevačke kraljice – Duhovski običaj bunjevačkih Hrvata u Tavankutu
  • Takmičenje risara – Dužijanca 2025.
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima