Autor(i): dr. sc. Ladislav (László) Heka
Godina: 2018.
Izdanje: Godišnjak za znanstvena istraživanja 10: 9-27
Sažetak
Slavonski plemić Ivan Vitez od Sredne (oko 1408. – 1472.) bio je crkveni velikodostojnik diplomat, začetnik humanizma i renesanse na području Ugarskoga Kraljevstva. Slavonski plemić Ivan Vitez od Sredne (oko 1408. – 1472.) bio je crkveni velikodostojnik diplomat, začetnik humanizma i renesanse na području Ugarskoga Kraljevstva.
Njegove međunarodne veze kao i služba, najprije kraljevima Sigismundu i Albertu, a zatim Vladislavu I. i Ladislavu V., a osobito gubernatoru Janku Hunjadiju, omogućili su mu veliko napredovanje u crkvenoj i upravno-političkoj karijeri. U vrijeme kralja Matijaša nakratko je postao najmoćnijim političarom u državi. Kada je Matija vlast počeo koncentrirati u svojim rukama, tada je opala Ivanova moć. Pokušaj zavjere protiv kralja i pobuna koncem 1471. godine doveli su do njegova pada, a uskoro potom je i umro.
Za života je bio varadinski biskup (1445. – 1465.), ostrogonski nadbiskup i ugarski primas (1465. – 1472.), protonotar kraljevske kancelarije i tajni kraljevski tajnik i savjetnik. Autor je jedine sačuvane cjelovite zbirke pisama u Ugarskom Kraljevstvu iz 15. stoljeća. Svojim ga smatraju i Mađari i Hrvati, ali je njegovo djelo relevantno i u širem europskom kontekstu.
O njemu su proteklih stotinjak godina napisani brojni znanstveni radovi uglavnom iz pera mađarskih autora, a u zadnje vrijeme je postao predmetom ozbiljnijeg zanimanja i hrvatske historiografije. Ovaj rad daje prikaz njegova životnoga puta i djelovanja.
Ključne riječi: Ivan (Vitez) od Sredne, obitelj Srednjanski, Križevačka županija, Varadinska biskupija, gubernator Hunyadi, kralj Matija Korvin
PreuzmiObjavljeno: 19.12.2020. Pregleda: 55