U ime domaćina, goste i publiku pozdravila je ravnateljica Galerije Likovni susret Olga Šram, rekavši kako „Likovni susret iduće godine slavi 50 godina postojanja, a naša zbirka je veoma bliska zbirci Gradskog muzeja iz Vinkovaca", a djela izložena na izložbi su „nastala upravo u onom razdoblju kada se prepoznalo da treba osnovati jednu novu, modernu galeriju. Na taj način, mi se vraćamo u vrijeme koje je izrodilo ovu ustanovu".
Gradski muzej Vinkovci predstavio je Danijel Petković i istaknuo nastavak suradnje s ustanovama kulture iz Sombora i Subotice, čemu pridonosi i ova izložba. O vinkovačkom Muzeju i njegovoj djelatnosti govorio je i djelatnik Muzeja Krešo Marić.
Otvarajući izložbu, generalna konzulica Republike Hrvatske u Subotici Ljerka Alajbeg je naglasila značaj prekogranične kulturne suradnje koja ovoga puta nudi „mali biser koji nam dolazi iz Vinkovaca". Ona je podsjetila na nedavno potpisan sporazum o suradnji koji je potpisao Gradski muzej iz Vinkovaca s Gradskim muzejom u Somboru, čime se također unaprjeđuje prekogranična suradnja:
„Vrata su se otvorila, povezali su se i umjetnici i institucije koje se bave umjetnošću, ali i ljudi u drugim segmentima života. Vjerujem da će biti i uzvratnih izložbi, jer nam takva suradnja treba", rekla je Ljerka Alajbeg.
Djela koja subotička publika može vidjeti predstavio je autor izložbe i povjesničar umjetnosti Ivica Belamarić, rekavši kako je riječ o „zgusnutoj panorami" od 25 slika kojom se nastoje prikazati, ne sve, već neke relevantne vrijednosti iz galerijskog fundusa vinkovačkog Muzeja, a potječu iz razdoblja od 1961. do 1971. godine.
„Većim dijelom svoga opsega izložba obuhvaća poklonjena djela Republičkog sekretarijata za nauku, kulturu i fizičku kulturu SR Hrvatske iz 1968. godine. Cilj je automatski izašao iz predmeta izložbe: iz složenog amalgama kalendarski shvaćene prošlosti, izdvojiti prošlost idejno i vrijednosno shvaćenu", rekao je Belamarić. Govoreći o tom vremenu, on je rekao: „Razdoblje je to pluralizma i heterogenosti različitih individualnih izričaja i koncepata u našoj umjetnosti koja se razvijala u znaku simultanosti često suprotnih poetika i egzistencijalnih stavova. Bilo je to vrijeme paralelnoga egzistiranja apstrakcije i figuracije, objekata, novih tendencija, lumino - ambijenata, kompjutera i vizualnih istraživanja, ali i vrijeme slikara kontinuiteta, onih koji su svoj vizualni identitet gradili na izvorištima ekspresionizma svjesni action - paintinga, geste, znaka; zatim na raznim varijacijama socijalne umjetnosti koje su otvorile put k novoj figuraciji, kao i na aktualiziranim mijenama poetskoga realizma i intimizma koji je evoluirao k lirskoj apstrakciji, čuvajući bit, a mijenjajući njene stilske oznake u približavanju, nerijetko senzibiliziranoj geometriji. U svemu ovom valja naći semantički sadržaj u vrijednostima ovih neponovljivih ostvarenja".
Na izložbi se mogu vidjeti radovi nekih od najznačajnijih imena hrvatske likovne scene 20. stoljeća: Miljenka Stančića, Nives Kavurić-Kurtović, Marijana Detonija, Marina Tartaglie, Nikole Reisera, Ljube Ivančića, Ferdinanda Kulmera, Slavka Kopača i drugih.
Izložba djela iz likovne zbirke Gradskog muzeja Vinkovci u Modernoj galeriji Likovni susret može se pogledati do kraja travnja.
Tekst priredila: Katarina Čeliković
Fotografije: Ljiljana Dulić Mesaroš