Na Književnom salonu u sklopu 23. Dana hrvatske knjige i riječi predstavljena ideja o osnutku Kluba hrvatskih pisaca Srbije

Objavljeno: 17.10.2024. Pregleda: 32

U završnici Dana hrvatske knjige i riječi, u Hrvatskom domu – Matici u subotu 12. listopada 2024. godine održan je Književni salon na kojem je predstavljena ideja o osnutku Kluba hrvatskih pisaca Srbije (KHPS).

Inicijator ove ideje je Organizacijski odbor Dana Balinta Vujkova. Ideja je da Klub okupi autore i autorice, pripadnike hrvatske zajednice u Srbiji, koji pišu književna i druga djela na hrvatskom standardnom jeziku i hrvatskim govorima (bunjevački, šokački). Također, ideja je da se Klubu priključe i osobe iz hrvatske zajednice koje se u širem smislu bave knjigom – urednici, nakladnici, književni kritičari, knjižničari, prosvjetni djelatnici i novinari. Cilj Kluba je umrežavanje autora i autorica radi bolje promocije njihovih knjiga, zajedničkih nastupa te artikulacije književnog života hrvatske manjine. Planirano je i da se radi na poticanju književnog stvaralaštva kod autora i autorica mlađe generacije. Kako je istaknuto, pokretanje KHPS-a podupiru Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i NIU Hrvatska riječ kao organizatori Književnoga salona.

U kontekstu ove inicijative, u prvom dijelu Salona predstavljen je rad Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne. Gosti su bili Ivan Baković, predsjednik Društva te članovi upravnih tijela Srećko Marijanović i Anto Marinčić. Potom je predstavljeno Društvo hrvatskih književnika – Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski o kojem je govorio Mirko Ćurić, predsjednik Ogranka. Predsjednik DHK Herceg-Bosne Ivan Baković rekao je kako to Društvo ima dobru suradnju sa ZKVH-om, koja se osim sunaklade (reizdanje prve Matoševe knjige Iverje) i uzajamnog predstavljanja u književnim časopisima Osvit, odnosno Nova riječ, ogleda i u gostovanjima: „Suradnja se širi, planiramo dogodine objaviti i novu knjigu vezanu za Matoša. Mi koji smo na rubovima hrvatskog kulturnog prostora nekako se bolje razumijemo nego sa središnjicom. Prvi put smo na Danima hrvatske knjige i riječi, uskoro izaslanstvo ZKVH-a dolazi u Mostar na naše Dane humske poezije i Ikavski skup. Ono što sam vidio u ova dva dana u Subotici je nešto iznad mojih očekivanja. Dani hrvatske knjige i riječi pokazuju svu dubinu i vrijednost vašeg angažmana oko knjige i jezika“, izjavio je Baković.

Knjiška produkcija

U okviru Dana predstavlja se i knjiška produkcija vojvođanskih Hrvata u proteklih godinu dana koju je ove godine predstavio Branimir Kopilović, stručni suradnik u Zavodu. U tom razdoblju iz tiska su izašla 43 naslova – odnosno 47 uključujući i udžbenike. U pitanju su književni naslovi, monografije, znanstvene studije, izložbeni katalozi i druge publikacije kao i jedan nosač zvuka s pripadajućim bookletom. Na polju znanosti i poezije ih je najviše, ukupno po 12 izdanja, a 10 naslova je iz područja umjetnosti. Autori koji su zastupljeni su već dobro poznata imena ovdašnje manjinske književne i znanstvene scene, ali se pojavilo i nekoliko novih imena s prvijencima. I periodika ima svoj kontinuitet te je prošle godine desetak naslova časopisa, novina i listova.

Ovom prigodom predstavljena je i najnovija, osma knjiga u ediciji Izabrana djela Balinta Vujkova, naslovljena Didin rukopis.  

Izvor: Hrvatska riječ (D.B.P)

Aktivnosti Zavoda

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Projekcija filma Skriveni Vanka – na tragu jedne opsesije u Subotici
  • Srijemci Srijemu 2024. u Rumi
  • Koncert Da nam pak dojde to vreme - nedjelja
  • Koncert Da nam pak dojde to vreme - ponedjeljak
  • Predstavljanje knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj Dinka Šokčevića
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima