Seminar je zamišljen kao fonetska radionica, koja će u više nastavaka obuhvatiti kako govorne tako i ostale vještine koje su potrebne za uspješan javni nastup. U ovome, prvome seminaru cilj je bio ojačati percepciju i mogućnost samoslušanja, kako bi se govornik osposobio za kasniju samokritičnost i mogućnost lakšeg učenja govornih vještina od profesionalnih govornika i ispravljanja grešaka na vlastitom govoru. U tom smislu, prvi stupanj seminara omogućio je upoznavanje voditelja kulturnih programa s vježbama za glas i disanje, zatim s hrvatskim jezičnim standardom, mogućim odstupanjima, s fonetikom hrvatskog jezika, ponudio je vježbe za glas i izgovor te analizu nekih već odigranih javnih nastupa lokalnih voditelja na kulturnim manifestacijama. Na koncu, svaki je polaznik mogao steći dojam o vlastitom glasu i izgovoru te je, uz kratku dijagnozu, dobio neke savjete na što usmjeriti pozornost te koje vježbe treba raditi radi poboljšanja vlastitih govornih sposobnosti.
Nakon održavanja seminara, voditelj Filip Čeliković je na ovaj način sažeo svoje dojmove i ocjene:
„Vjerojatno sam najzadovoljniji povratnom informacijom od više sudionika seminara koji su izjavili kako očekuju sljedeći seminar. S druge strane, program seminara je ozbiljno prihvaćen od strane sudionika i čini mi se da je ponuđeno znanje prihvaćeno čak i iznad mojih očekivanja, uzimajući prvenstveno u obzir one mlađe polaznike koji završavaju osnovnu školu. Važno mi je za istaknuti da je spretnost usvajanja novih vještina varirala kod sudionika, a razlike nisu ovisile o godinama, već o ranije stečenom iskustvu i talentima.
Sudeći po ocjenama sudionika, seminar je bio dobro programski osmišljen i ujedno usmjeren različitim generacijama, što je pridonijelo ozbiljnosti tijekom trajanja radionica. Ujedno, što sam tijekom seminara nekoliko puta naglasio sudionicima, seminar samo pruža smjernice, a ono što slijedi je samostalan rad na razvijanju sposobnosti. Tko bude više napora uložio i stjecao više iskustva, imat će bolje i dublje razumijevanje onoga što će im se nuditi u seminarima koji će uslijediti.
Potreba za ozbiljnijim pristupom stvaranja javnih govornika je velika u hrvatskoj zajednici, ovakva praksa ne postoji u našoj sredini, ne samo kod voditelja programa, već svih ostalih oblika javnog govorništva. Stvaranjem ovakvog pristupa, koji će detaljnije ući u sve dijelove javnog nastupa, dajemo doprinos njegovanju kulture govora, koji nije samo spontana komunikacija, već može biti njegovana, bontonski oblikovana, izgovorno spretna aktivnost, koja briše etiketu provincijskog i paorskog, a pokazuje kod osobe doticaj s višim standardima uljudbe i suvremenoga".
Ovaj će seminar biti organiziran do konca ove godine i za hrvatske udruge kulture iz Sombora i jugozapadne Bačke te Srijema.