Spomenuti „Vodič", kojega su objavili prošle godine, na jednom mjestu nudi najvažnije informacije o muzejima i zbirkama u Hrvatskoj. U toj je publikaciji predstavljeno tristotinjak muzeja, zbirki, stalnih izložbi i crkvenih zbirki, podijeljenih prema regijama zbog lakšeg snalaženja, navela je urednica „Vodiča" i ravnateljica MDC-a Višnja Zgaga.
„Riječ je o fundusu od gotovo sedam milijuna predmeta koji se nalaze u zbirkama arheoloških, etnografskih, povijesnih, tehničkih i umjetničkih muzeja. Oni su manjim dijelom izloženi u stalnim postavima i na prigodnim, povremenim i tematskim izložbama. Prikupljena građa odražava naš kulturni, nacionalni i civilizacijski identitet i dio je korpusa europske kulturne baštine", rekla je Višnja Zgaga.
Unatoč velikim štetama nastalim tijekom Domovinskog rata, hrvatska je muzeologija uspjela razviti i unaprijediti svoju djelatnost.
„Stalni su muzejski postavi obogaćeni novim prezentacijskim oblicima, suvremenim temama, modernim dizajnom, snažnom i raznovrsnom izdavačkom aktivnošću te primjenom novih informacijskih tehnologija. Ovakva djelovanja muzejske struke povećala su atraktivnost muzejskih prezentacija, što je pridonijelo i većoj posjećenosti muzeja", rekla je Zgaga dodavši kako je „Vodič" postao nezaobilazno pomagalo u istraživanju hrvatskog nasljeđa i suvremenog stvaralaštva, posebice u području kulturnog turizma.
Uz tekst o svakom muzeju, u Vodiču su teme popraćene ilustrativnim simbolima i pregledno su prikazane korisne informacije, poput adresa, radnog vremena, kontakta, web adresa, cijena ulaznica, uputa za dolazak i linija javnog prijevoza do lokacije, mogućnost pristupa invalidima, stručna vodstva i tomu slično. Posebnost je da se, uz odgovarajuću aplikaciju, može fotografiranjem naslovne stranice „Vodič"a mobitelom izravno pristupiti internetskim stranicama Muzejskog dokumentacijskog centra i tamo dobiti najsvježije informacije koje zanimaju posjetitelje muzeja.
Nazočni su imali prilike pogledati i film o hrvatskim muzejima i zbirkama.
Na predstavljanju MDC-a u Subotici, bili su nazočni i članovi zajednice muzealaca u Srbiji, među ostalim, i predsjednik Muzejskog društva Srbije Čedomir Janičić.
Ravnateljica MDC-a Višnja Zgaga je ovom prigodom posjetila i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, gdje je s djelatnicima te ustanove razgovarala o mogućim oblicim potpore zaštiti kulturne baštine Hrvata u Vojvodini.
„Naglašena je potreba popisa materijalne i nematerijalne kulturne baštine koja pripada hrvatskoj zajednici, što dosad nije učinila nijedna institucija osnovana od strane države Srbije", kaže za HR ravnatelj ZKVH-a Tomislav Žigmanov.
„Izrazili smo spremnost da uđemo u taj proces po sličnom modelu kako je to učinila Republika Hrvatska za srpsku zajednicu u Hrvatskoj. Istaknuli smo da tu, osim od ove države i strukovnih institucija, očekujemo pomoć ustanova u Hrvatskoj. U tom smislu, najavili smo daljnju komunikaciju i vrlo brzo preciziranje naših potreba, te očekujemo da će struka u Hrvatskoj, u domeni svojih mogućnosti, odrediti osobe i ustanove koje će biti uključene u osmišljavanje i realizaciju popisa kulturne baštine Hrvata u Vojvodini", kaže Žigmanov.
Predstavljanje „Vodiča kroz hrvatske muzeje i zbirke" održano je u organizaciji Gradskog muzeja Subotica i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Tekst: Davor Bašić Palković i Siniša Jurić
Fotografije: Hrvatska riječ