Na svečanoj akademiji, 29. ožujka 2025. godine u Somboru Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata prvi je put dodijelio Godišnja priznanja za doprinos hrvatskoj kulturi, za prethodnu, 2024. godinu. Donedavna ravnateljica ZKVH-a Katarina Čeliković u svome je planu za 2025. godinu s kojim je nastupila pred Hrvatskim nacionalnim vijećem predložila dodjelu godišnjih priznanja pojedincima za doprinos hrvatskoj kulturi. Povjerenstvo koje su činili svi uposleni u Zavodu donijelo je odluku dodijeliti Godišnja priznanja za doprinos hrvatskoj kulturi za 2024. godinu. Priznanja je dodijelio i nagrađenima čestitao Josip Bako, vršitelj dužnosti ravnatelja ZKVH-a.
Dobitnici Priznanja za doprinos hrvatskoj kulturi su:
Lea Vidaković, multimedijalna i vizualna umjetnica i animatorica svjetskoga glasa, rođena na Paliću. Radi na području animiranih instalacija i proširenih medija, primjenjujući tehniku stop animacije i lutkarskog filma. Njen autorski projekt, animirani film Obiteljski portret, osvojio je brojne međunarodne nagrade i priznanja tijekom 2024. godine. Prikazan je na više od 120 filmskih festivala diljem svijeta te je dobio 36 nagrada. Film je kandidiran za prestižnu nagradu Oscar 2025. u kategoriji kratkometražnog animiranog filma. U Hrvatskoj je film bio laureat na 33. Danima hrvatskog filma u Karlovcu, gdje je nagrađen za najbolju režiju i scenografiju.
Jozefa Skenderović, poznata umjetnica u tehnici slame, koja je 2024. godine imala dvije vrlo upečatljive izložbe. Jedna je izložba održana u Subotici, a druga pod nazivom Vrijeme nade: slamarska umjetnost – nematerijalna kulturna baština Hrvata Bunjevaca i Ukrajinaca, u Zagrebu. Ovim je izložbama Jozefina Skenderović pridonijela afirmaciji slamarstva kao nematerijalnog kulturnog nasljeđa, zastupljenog u registru NKB Hrvata u Srbiji.
Nada Sudarević i Ružica Kozma, autorice revije novo šivene bunjevačke narodne nošnje koju su dizajnirale, krojile i šivale za različite prigode. Kao predstavnice Udruge Cro-femina organizirale su reviju u Subotici i predstavile više od 40 modela, a čak 18 nošnji autorice su darovale udrugama HKUD „Vladimir Nazor“ Sombor, HKPD Matija Gubec iz Tavankuta i HKC Bunjevačko kolo Subotica. Njihov entuzijazam i želja za očuvanjem narodne nošnje bačkih Hrvata i Hrvatica veliki je doprinos očuvanju kako nematerijalne tako i materijalne kulturne baštine.
Katica Naglić, predsjednica Hrvatske čitaonice Fischer u Surčinu koja je svojim inovativnim pristupom motivirala djecu i mlade za osnivanje tamburaškog orkestra u udruzi. Kao suradnica Zavoda sudjelovala je 2019. godine u terenskom istraživanju običaja dijela srijemskih i banatskih Hrvata, autorica je više tekstova u zbornicima radova. Inicirala je susret betlemaša koji će od 2024. godine biti susret betlemaša Srijema.
Vojislav Temunović, prof. tambure i suradnik Zavoda u području glazbe, koji je 2024. godinu okrunio velikim projektom - Tamburaškim tropletom na kojem su predstavljene glazbene prakse vojvođanskih Hrvata u okviru nematerijalne kulturne baštine.
Amalija Šimunović, članica u Hrvatskoj kulturnoj udruzi Antun Sorgg u Vajskoj. Amalija je 2024. godine realizirala je oko trideset različitih programa. Njezin je doprinos najvidljiviji u okupljanju onih najmlađih u dječjoj dramsko-folklornoj sekciji. Okupila je djecu iz Vajske, Bača, Plavne i Selenče koji su u njezinoj organizaciji bili u Novom Sadu, Tavankutu, Đakovu, Vukovaru, i drugim mjestima.
ZKVH