U nakladi Franjevačkog samostana u Baču nedavno su objavljene dvije nove knjige tamošnjeg predstojnika fra Josipa Špehara, OFM. Prva nosi naziv Kako je bajka postala istina, a u njoj je, kako autor navodi u uvodu, želio pokazati kako je „bajka” o tomu da je Franjevački samostan nekada bio pravoslavni manastir, posljednjih godina dobila i svoje „dokaze”. Tu „bajku“ je pronašao u knjizi dr. Boška Petrovića O kulturi starosedelaca Srba u Ugarskoj još iz 1911., a ta je „druga istina", kako dodaje, nedavno dobila i arheološke dokaze u monografiji Bač – arheologija Nebojše Stanojeva objavljenoj u nakladi Muzeja Vojvodine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
„Kada sam prije četrdeset godina došao u Bač, već tada sam bio upoznat i s drugom ‚istinom‘, to jest da je Franjevački samostan u Baču nekada bio pravoslavni manastir. Bilo mi je to pomalo čudno i nekako nelagodno, jer na samostanu i crkvi nisam ništa primjećivao što bi na to ukazivalo... Ovim prikazom želio bih pokazati kako je ta bezazlena i naivna bajka postala ‚istina‘, da bi nakon arheoloških istraživanja posljednjih godina dobila i svoje ‚dokaze‘. Nemam namjeru pobijati tu ‚istinu‘, jer je u bajkama i tako sve moguće, već dajem odgovor na te ipak samo slabašne i neuvjerljive dokaze“, navodi Špehar u uvodu knjige.
Knjiga se po cijeni od 200 dinara može kupiti u Franjevačkom samostanu u Baču.
Pater Špehar je ranije objavio i publikaciju Šokci (O nazivu, podrijetlu i pripadnosti) te zbirku duhovnih misli Zlato kojim se nebo kupuje: izreke o molitvi i duhovnom životu.
Izvor: Hrvatska riječ (D. B. P.)