Katarina Čeliković: Desetljeća dva - Hrvatska čitaonica Subotica (2002. – 2022.)

Objavljeno: 15.07.2024. Pregleda: 133

„Programski okvir Hrvatske čitaonice zamišljen i koncipiran bogato i raznorodno u proteklih je 20 godina morao biti i izuzetno plodan, za što su zaslužne, prije svega, dvije žene: utemeljiteljica Katarina Čeliković i njezina nasljednica Bernadica Ivanković. /…/ Monografija o 20 godina rada Hrvatske čitaonice posve je uspjeli nakladnički pothvat Katarine Čeliković i njezinih suradnika i suradnica – ona, naime, na primjeren način – onako kako i treba! prikazuje bogatu, raznovrsnu i plodonosnu povijest djelovanja ove važne hrvatske kulturne udruge sa subotičkom adresom na cjelokupnoj kulturnoj mapi Hrvata u Vojvodini, čime ova knjiga onda predstavlja i značajan prinos ukupnoj povijesti kulturnih praksi ovdašnjih Hrvata s početka XXI. stoljeća.“

Navod iz recenzije Tomislava Žigmanova ocjena je monografije o dva desetljeća djelovanja Hrvatske čitaonice Subotica, jedne od prvih hrvatskih udruga kulture nastale 2002. godine, u vrijeme kada Hrvati službeno postaju nacionalna manjina u Republici Srbiji. Autorica monografije je Katarina Čeliković, recenzent Tomislav Žigmanov, likovna oprema djelo je Darka Vukovića, korektura je rad Mirka Kopunovića, tehnička priprema mr. sc. Ervin Čeliković, a tiskana je u Štampariji Printex u Subotici.

Monografija ima 368 stranica, tekstualne prikaze i veliki broj fotografija različitih događaja, a nakon višemjesečne pripreme tiskana je krajem 2023. godine. Autorica Katarina Čeliković, utemeljiteljica Hrvatske čitaonice, pojašnjava: „Panoramski prikaz djelovanja Hrvatske čitaonice Subotica tijekom dvaju desetljeća pokazuje iznimnu posvećenost i ljubav brojnih entuzijasta u čuvanju i popularizaciji hrvatske kulturne baštine u kojoj je naglasak na književnosti i jeziku, a potom i na tradicijskoj kulturi i duhovnosti.

Tijekom dvadeset godina priređene su brojne priredbe u kojima su sudjelovali znanstvenici, književnici, jezikoslovci, nastavnici, etnografi, ljubitelji tradicijske kulture, svećenici, redovnici i redovnice, učenici, roditelji, predstavnici brojnih hrvatskih i drugih udruga i institucija. U monografiji su kronološki predstavljene najvažnije manifestacije koje organizira Hrvatska čitaonica Subotica, podsjetnik je ovo na brojne generacije koje su stasale od sudionika u programima za djecu pa do onih koji i sami osmišljavaju i priređuju vlastite programe. Ponosno na iznimna postignuća u očuvanju hrvatskoga jezika i hrvatskoga nacionalnoga identiteta, vodstvo Hrvatske čitaonice Subotica ističe uspjehe recitatora, sedamdesetak knjižnih naslova, susrete pjesnika, znanstveno-stručne skupove, omiljeni etno-kamp za djecu i književno prelo, predstavljanja knjiga i književnika, ozbiljnu ljubav članova prema glumi u okviru Male scene, a mnogima su u srcu susreti od kojih se s ljubavlju nastavlja započeto i osmišljava nešto novo.“

Predsjednica Hrvatske čitaonice Bernadica Ivanković u uvodnoj riječi pod naslovom Mreža ljudi i ideja kaže kako je ova monografija „samo mali podsjetnik na ono što je urađeno. Nemoguće je sve prikazati, kao i zahvaliti svima koji su svojim radom, prisutnošću, idejama, sredstvima i molitvom bili uz Hrvatsku čitaonicu. Stoga ne zamjerite ako nešto nedostaje. Ono je svakako prisutno u našim sjećanjima, utkano u živote mnoge djece koja su sazrijevala u Hrvatskoj čitaonici i koja su sada aktivni članovi naše udruge. Mnogo toga je zapisano i u našoj bogatoj nakladničkoj djelatnosti.

Jesmo li mogli bolje? Uvijek može bolje. Jesmo li mogli više? Uvijek može više. Ali je svakako bilo i jest iznimno značajno i s puno ljubavi.“

Knjiga je tiskana potporom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne zajednice – nacionalne manjine i Grada Subotice.

Obaveštenje o kolačićima