O identitetu Šokaca i Bunjevaca, kroz geografiju pamćenja, govorilo je tridesetak sudionika dvodnevnog međunarodnog okruglog stola, održanog u Osijeku i Somboru, 23. i 24. travnja.
Sudionici su kroz izlaganja govorili o identifikaciji makro/mikro geografskog i kulturološkog prostora Bunjevaca i Šokaca, pamćenju običaja, jezika, gastronomije - riječju svojem identitetu. Na skupu je ukazano i na specifične kodove šokačkog i bunjevačkog prostora, njihova kretanja, današnje življenje, a čuli su se radovi o tome kako prostor pamti jezik kroz uporabu ikavskog narodnog govora, koji je utjecao na književno stvaralaštvo, običaje, muziku, nošnje.
Iz Vojvodine su na skupu sudjelovali Katarina Čeliković iz Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, Alojzije Stantić, Marija Šeremešić, predsjednica udruge „Urbani Šokci" te Zvonko Tadijan, predsjednik KPZH „Šokadija" iz Sonte.
U prigodnom uvodnom programu sudjeovali su studenti III. godine glume Umjetničke akademije Osijek, ženska vokalna skupina „Druge", samičar Franjo Verić, ženska pjevačka skupina „Šokice", somborski recitatori, ŽPS „Druge" KUD-a „Šokadija" Strizivojna (RH), a na violini je nastupio Aljoša Mihaljev.
Međunarodni okrugli stol Urbani Šokci 5 - Geografija pamćenja Šokaca i Bunjevaca održan je pod pokroviteljstvom grada Osijeka i grada Sombora, a organizatori su udruge „Šokačka grana" Osijek i „Urbani Šokci" Sombor.