Povodom obljetnice smrti Antuna Aladžića, istaknutog člana Hrvatskog bunjevačkog kulturno-umjetničkog društva „Lemeš" iz Svetozara Miletića, održan je memorijalni program od 30. rujna do 2. listopada.
Antun Aladžić je rođen u skromnoj obitelji od oca Davida (veterinara) i majke Julije (kućanice) 21. lipnja 1961. Osnovnu školu završava u svom rodnom selu. U isto vrijeme, tražeći svoj prostor pod suncem, uključuje se u rad Dobrovoljnog vatrogasnog društva, član je šahovskog kluba, a u školi se uključuje u literarnu sekciju, gdje je učinio i prve glumačke korake. Iza toga upisuje srednju poljoprivrednu školu u Somboru, koju završava s uspjehom. Aktivan je kao omladinac u mjesnoj omladinskoj organizaciji, pa za svoje vršnjake u školi dovodi bendove kao što su „Riblja čorba" i „Divlje jagod". Paralelno je aktivan i u dramskom odjelu, pa se nižu predstave u kojima glumi. Davne 1980. godine glumi Zelenka u predstavi „Čovjek s Marsa", 1983. u „Kaćiperkama" dobiva glavnu ulogu, a već 1984. glumi u „Nacikinoj uji". U ovim predstavama im pomaže Bogomir Đorđević, glumac somborskog Narodnog kazališta. Režirao je tri komedije - „Žensko prelo" od Džinića, „U gostima" od Budimčevića i zadnju, koja mu je bila najveći izazov, „Stipanova princeza" od Marjana Kiša.
Volio je daske koje život znače, a od glumaca je uspijevao izvući i ono što nisu ni sami vjerovali da mogu, niti da postoji u njima. Bavio se poljoprivredom, skrbio o teško bolesnim roditeljima. Uključio se u osnivanje udruge građana „Lemeški kulen". Jednom riječju - bio je svestran, radio je puno, davao cijelog sebe, a sada, kad ga više nema, mnogi ljudi s tugom u srcu rado ga se sjećaju. To je dokazao i ovaj memorijal u koji su se uključile sve udruge u kojima je radio i bio član.
Glavni organizator ovog događaja bio je HBKUD „Lemeš" sa željom da prikaže njegov rad i podsjeti publiku na smijeh i lijepe trenutke koje im je pružio. U petak, 30. rujna, bila je večer sjećanja na Antuna Aladžića. Biografiju je pročitala dopredsjednica HBKUD-a „Lemeš" Tamara Brkić. Bogomir Đorđević je sa suprugom Ksenijom održao prigodni recital. Prikazana je videosnimka prve predstave „Žensko prelo", a predstavljene su i fotografije iz njegovog glumačkog opusa.
Druge večeri su gostovali glumci iz Doma kulture iz Sivca s predstavom „Voz" autora i redatelja Vladimira Risa. U glavnoj ulozi u ovoj komediji, zasnovanoj na istinitim događajima iz Sivca, bio je Jovan Paul. Treba napomenuti kako je ova predstava snimljena za RT Vojvodine.
Treći dan je bio pun aktivnosti. Pioniri Dobrovoljnog vatrogasnog društva imali su pokaznu vježbu u dvorištu Mjesne zajednice. Mališani su pokazali svoje umijeće u svladavanju prepreka i gašenju požara. U Domu umirovljenika je održan prijateljski šahovski turnir po Bergerovom sustavu između Lemešana i Stanišićana. Prvi potez na turniru je učinio Antunov sin David. Da bi sve bilo regularno pobrinuo se republički sudac Dragan Miličević. Pobjednik turnira bio je Damir Babić iz Stanišića.
Navečer su u Domu kulture održane dvije predstave: „Kanda imam talent" u izvedbi Male scene Hrvatske čitaonice iz Subotice i „Stipanova princeza „« u izvedbi domaćina, autora Marjana Kiša, s kojim domaćini imaju dobru suradnju. Za gurmanske specijalitete pobrinula se UG „Lemeški kulen".
Sjećanje na Antuna Aladžića ne traje samo ova tri dana, ono je prisutno u svim udrugama u kojima je radio, jer je u njima ostavio trajan doprinos - dio sebe. Domaćini vjeruju da će i sljedeće godine publici pružiti trodnevni užitak u smijehu i razbibrizi.
Tekst: Lucia Tošaki
Fotografije: Ivan Horvat