Hrvatska udruga Tragovi Šokaca iz Bača organizirala je šesti put gastronomsku manifestaciju Mirisi iz bakinog kuvara u subotu, 31. kolovoza 2024. godine. Kuhala su se svatovska i druga jela, a dvorište Didine kuće mirisalo je na čobanac, pileći paprikaš, svinjski paprikaš s rizancima, paprikaš od divljači, pržila se bijela dunavska riba, kuhao paprikaš od soma s rižom, pripremalo tradicionalno slovačko svatovsko jelo s četiri vrste mesa, jelo s okruglicama od bijele ribe… Sudionici manifestacije bili su iz Osijeka, Vinkovaca, Bača, Vajske, Subotice, Selenče.
Članovi HU Tragovi Šokaca prikazali su svadbeni običaj dočeka kuma, a članovi KUD-a Jan Kolar kako u svatove zovu Slovaci iz Selenče. Etno udruga Vrijedne ruke iz Vinkovaca priredila je modnu reviju koja je inspirirana starim tehnikama veza, necovanja, heklanja...
Dvanaest ekipa
Stanka Čoban iz UG-a Tragovi Šokaca kaže kako ova manifestacija nije natjecateljskog karaktera, ali da ima simbolične pobjednike koji se rangiraju po općem dojmu, od kuhanja do nastupa ekipe.
‚‚Zadovljna sam odzivom zato što nas je svake godine sve više i više. Prijavljeno je 13 ekipa, nažalost jedna ekipa je morala otkazati, ali i od ovih preostalih 12 ekipa očekujem interesantna jela. Svi spremaju različita jela i svi sve probaju; netko završi ranije, netko kasnije, vjerujem da zato i dolaze jer je svima interesantno da probaju nešto novo. Od ove smo godine uveli i jednu novinu: imamo tematsku kuhinju i ove godine je tema ‘svatovska jela’. Nismo uspjeli potaknuti sve ekipe da to rade, ima tu i mladog svijeta koji ni ne zna što se nekad u svatovima jelo, ali većina ekipa se pridržava zadane teme. Također, prikazali smo i dva svatovska običaja. Također, što mi je zanimljivo: imamo gospođu iz Bačke Palanke koja nam pravi palačinke. Kako kažu, to je postao običaj u novije vrijeme kod njih u svatovima gdje se palačinke s mesom služe kao predjelo. Ovim putem htjela bih se zahvaliti i Središnjem državnom uredu koji je financijski pomogao manifestaciju", kaže Čoban.
Anica Dragić bila je glavna kuharica ekipe Šokačke grane iz Osijeka koja je za ovu prigodu pripremala jelo koje se tradicionalno spremalo za djevojke koje su kitile goste ružmarinom.
‚‚Mi danas pravimo pileći paprikaš s trgancima. On se ne pravi u svatovima, to se kod nas pravi kada kitarice kite ružmarin. Za te cure se peku gužvare i kuglofi da se počaste. Za paprikaš se ispirja dosta luka, luk mora izgledati kao neki kajmak, paprika je jako bitna i začini tko kako voli. Pravi se oko sat i pol vremena, do dva, lagano se kuha, potom se stave krumpiri i trganci", otkrila je Anica.
Čobanac i ćapša
Predsjednica vinkovačke udruge Vrijedne ruke Željka Remić kaže kako je ovo njihova prva kuharska avantura, ali i da dolaze treći put zaredom u Bač. Spremile su čobanac na starinski način.
‚‚Danas kuhamo čobanac po receptu naše Danice, a recept će se moći naći u Kuharici koju će izdati naše dame iz Didine kuće. Čobanac se sprema i za svatove. Mi smo udruga koja njeguje i promovira kulturnu baštinu, baziranu na ručnim radovima. Vrijedno radimo svaki tjedan i stalno gostujemo. Radimo 18 vrsta ručnih radova i na kraju dana ćete moći vidjeti neke od njih. Ima nas oko 30, gostovali smo ove godine već u Dubrovniku, Zagrebu, Novom Sadu, spremamo se za Gospić, redovni smo sudionici na festivalu ručnog rada u Zagrebu – Craft fest", rekla je Željka.
Ekipa koja je privukla mnogo pažnje, kako zbog dobre atmosfere a tako i po specifičnosti jela koju se spremali, je svakako ekipa KUD-a Jan Kolar. Vođa dramske sekcije Rastislav Ribarski rekao je kako je sretan što mogu pripremiti jedno baš tradicionalno slovačko jelo – slovačku ćapšu ili slovačku tepsiju.
‚‚Dolazimo iz Selenče i predstavljamo našu dramsku sekciju KUD-a Jan Kolar. Na ovoj manifestaciji sudjelujemo svake godine. Danas pravimo slovačku ćapšu ili slovačku tepsiju. U tepsiju ide hurka (vrsta krvavice), friška ljuta slovačka kobasica, svinjska rebra i krumpir pečen u tepsiji. To se nekada pravilo u petak pred svatove, spremalo se za one ljude koji su klali svinje i žene koje su pekle svatovske kolače, onda se to za njih u bavarskoj peći ispeklo, danas koristimo pećnicu, ali kod nas u Selenči u nekim restoranima još uvijek možete pronaći bavarske peći. Treba dobra tri sata da se ispeče. Ono što je interesantno, a vidio sam da tako rade i Šokci, mi Slovaci ovo jedemo s kompotom! Nismo ponijeli kompot, ali smo ponijeli pitu s višnjama koja će također dobro ići s ćapšom. Kod nas u svatovima je običaj da se u subotu priprema svinjski paprikaš za ručak s kupus salatom, za večeru juha od domaćih kokošaka, kuhano meso sa hrenom, kuhani kiseli kupus ili danas obično ide sarma, a potom meso prženo u masti u kazanu posluženo s kompotom i tek onda torte", kaže Ribarski.
Nagrada i Hrvatskoj riječi
U ime ekipe MK iz Vajske kuhao je Josip Saborski zvani Kapetan:
‚‚Mi pečemo ribu na tanjirači. Pečemo pet vrsta riba – som, mrena, deverike, babušku, šarana. Uvijek se uvalja u dvije vrste kukuruznog brašna i ostavi se dok ne postane zlatno crvene boje. Nije hrana koje se tradicionalno pravi za svatove, ali jeste hrana za druženje i nešto što mi često pravimo kada se okupimo".
Kao i ekipa Búzavirága i ekipa Dunavskih bećara je odstupila od zadane teme, ali su svakako pripremili interesantno jelo koje je zainteresovalo mnoge prisutne.
‚‚Pravim paprikaš od divlje svinje. Nije tradicionalno svatovsko jelo, jednostavno smo htjeli napraviti nešto što nema svatko. Što je tajna? Meso, luk, sol, paprika i kuhati dva i pol sata i to je to, gotova tajna", rekao je Joca Sabov iz ekipe Dunavski bećari.
Na kraju večeri došao je na red i proglašenje pobjednika. Prvo mjesto osvojila je ekipa Vrijedne ruke iz Vinkovaca, drugo mjesto je pripalo ekipi Dream Team, a treće mjesto Hrvatskoj riječi. Posebno su bile istaknute i ekipe KUD-a Jan Kolara, kao i ekipa Panonske frajle koje su se postarale za kolače i ostale slastice.
Izvor: Hrvatska riječ (I. B.)