Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Šid svečano je 9. lipnja 2024. godine proslavilo 14. obljetnicu rada. U kulturno-umjetničkom programu predstavili su se prijatelji šidske hrvatske udruge – SKUD Sveti Sava i HKPD Đura Kiš iz Šida te domaćini koji su predstavili rad tamburaške, folklorne i recitatorske sekcije.
Vjetar u leđa
Hrvatsko kulturno društvo Šid osnovano je 11. lipnja 2010. godine na dan proslave crkvenog goda župne crkve Presvetog Srca Isusovog u prostorijama župne kuće u Šidu. Udruga je osnovana na inicijativu vlč. Nikice Bošnjakovića i nekoliko župljana entuzijasta sa željom da počnu raditi na očuvanju kulture, običaja i tradicije Hrvata koji žive na ovim prostorima Srijema. Ubrzo je počelo animiranje članstva. Krenula je s radom folklorna i tamburaška sekcija, te izrada narodnih nošnji. Prvi službeni nastup HKD Šid imalo je 3. travnja 2011. na općinskoj smotri folklora u Šidu. Uslijedili su brojni uspješni nastupi na priredbama u Srbiji i zemljama regije.
‚‚U proteklih 14 godina u radu Društva bilo je uspona i padova. Godine 2018. članovi naše udruge doživjeli su prometnu nesreću vraćajući se s puta iz Makedonije. Tada smo imali prekid u radu Društva. Uslijedila je korona, zbog koje nismo mogli dolaziti na probe. Nakon tog perioda ponovo smo se počeli okupljati. Obnovili smo sekcije i nastavili s radom. Trenutno uspješno radi tamburaška, folklorna, recitatorska i likovna sekcija. Vjetar u leđa uskoro će nam biti kupnja kuće zahvaljujući Hrvatskom nacionalnom vijeću. Vjerujem da ćemo tada imati adekvatan prostor za rad i da ćemo u novom prostoru uspjeti animirati veći broj članova", ističe predsjednica HKD-a Šid Zorica Šafarik.
Prvi put na nastupu
Uz folklornu i tamburašku sekciju u programu su prvi put nastupili članovi recitatorske sekcije Magdalena Menđan, Mirela Zarecki, Ana-Maria Živković i Ema Lutring.
‚‚Folklorna i tamburaška sekcija aktivna je od prvog dana osnutka Društva. Iza sebe imamo brojne uspješne nastupe i koncerte. Manje poznata u našoj udruzi je recitatorska sekcija u kojoj su uključena djeca osnovne škole. Oni se vrlo rado odazivaju u rad sekcije. Svake godine sudjelujemo na Pokrajinskoj smotri recitatora na hrvatskom jeziku i bilježimo zapažene rezultate. U našim mladim ljudima razvijamo svijest o njihovoj pripadnosti i njegovanju kulture. Imamo jako lijepu suradnju s kulturno-umjetničkim društvima s teritorija šidske općine. Oni se svake godine rado odazivaju na naše manifestacije i mi smo njihovi gosti", ističe voditeljica folklorne i recitatorske sekcije Ana Hodak.
Uz folklornu, veliku ulogu u dosadašnjem radu imala je tamburaška sekcija šidske hrvatske udruge.
‚‚Član sam hrvatske udruge 13 godina, od prvog razreda osnovne škole. Sve ove godine u udruzi sam zbog ljubavi prema tamburaškoj glazbi, plesu i kulturi našeg naroda. Orkestar trenutno broji četiri člana. Treba nam veći broj i pozvao bih sve one koji vole tamburu, ples i druženje da nam se priključe", kaže voditelj tamburaškog orkestra Milan Pupić.
Osim navedenih, i likovna sekcija šidske kulturne udruge daje veliki doprinos radu Društva. Organizacijski odbor likovne kolonije šidske udruge Društva u suradnji s likovnom udrugom Croart iz Subotice od 2013. godine redovno organizira likovne kolonije na kojima sudjeluje više od 30 slikara.
Podrška prijatelja
Velika podrška u radu udruge su i kulturno-umjetnička društva koja djeluju u Šidu.
‚‚Drago mi je da hrvatska udruga postoji već 14 godina, što su opstali i što imaju želju i volju da nastave rad. Tradicija, kultura i običaji trebaju se njegovati jer to je osnova života svakog naroda. Naše Društvo ima dugogodišnju i vrlo uspješnu suradnju s hrvatskom udrugom iz Šida. Jedni drugima pomažemo, zadovoljni smo suradnjom i imamo puno razumijevanja jedni za druge. Važno je da nacionalne zajednice u šidskoj općini međusobno surađuju jer nacionalna kultura je bogatstvo naše Vojvodine", kaže predsjednik HKPD-a Đura Kiš Zlatko Manjkov.
‚‚Ovo je sedmi koncert gdje smo gosti šidske hrvatske udruge. Oni su dobri domaćini i naši dobri prijatelji i trudimo se u našem malom gradu održati ta prijateljstva, podržati jedni druge u radu i privatno i profesionalno, i trudit ćemo se i dalje istrajati u tome", ističe umjetnički rukovoditelj dječjih folklornih grupa SKUD-a Sveti Sava Branislav Nikolić i dodaje: ‚‚Dugi niz godina pratim rad kulturno-umjetničkih društava na ovom području. Mislim da je najvažniji kontinuitet u radu i vjerujem da će se on i u hrvatskoj udruzi nastaviti".
Riječi podrške članovima hrvatske udruge u Šidu uputila je i samostalna stručna suradnica ZKVH-a Senka Davčik.
‚‚Hrvatsko kulturno društvo u Šidu treba pohvaliti za dosadašnji rad. Oni su ti koji čuvaju baštinu, kako materijalnu tako i nematerijalnu. To je vrlo važno u očuvanju tradicije, ali i u suvremenom stvaralaštvu kako bi nešto ostalo za našu djecu, kako bi se imali čime ponositi i što prenositi, jer bez prošlosti nema budućnosti", poručila je Davčik.
Izvor: Hrvatska riječ (S. D.)