Održan godišnji koncert Dječjeg folklornog ansambla HKC-a Bunjevačko kolo

Objavljeno: 19.12.2025. Pregleda: 8

Godišnji koncert Dječjeg folklornog ansambla HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice održan je 7. prosinca 2025. u velikoj dvorani Centra. Na koncertu pod nazivom Kolo, kolo, bit’ će pir djeca su prikazala dio onoga što su ove godine učili i radili, a i ono najvažnije: zajedništvo i prijateljstvo koje je bilo vidljivo i na sceni.

Na programu su bile bunjevačke igre (među kojima i premijerno izvedena koreografija Nemanje Sarića Splet bunjevačkih plesova), pjesme i plesovi Međimurja, mađarske igre, plesovi Hrvatskog zagorja, posavski plesovi (premijera), Vlaško nadigravanje, pjesme i plesovi brodskog Posavlja, Dječje igre iz Šumadije (praizvedba), Igre beogradske Posavine (premijera) i za kraj praizvedba dječjih igara s pjevanjem s otoka Ugljana Kolo, kolo, bit’ će pir.

Folklorni odjel Centra trenutno uz izvođački ansambl ima i tri dječje skupine: predizvođačku, dječju i početnu skupinu te je tako na ovome koncertu nastupilo oko 80 plesača.

„Neka djeca dolaze već par godina, a veliki broj je i onih koji su se upisali na folklor početkom ove školske godine. No, ono što me raduje jeste da svake godine u rujnu imamo sličan broj djece, neki odustanu, a neki se upišu na folklor. Činjenica je da je danas folklor manje popularan, što možemo primijetiti i po broju publike, iako je večeras dvorana bila puna. Nekada smo znali imati i više istih koncerata jer nije bilo mjesta za sve zainteresirane. U Hrvatskom kulturnom centru mislim da puno djece dolazi na folklor jer je to nekako tradicija, možda su i roditelji nekada igrali, i ono što mi je posebno drago jeste da je, da kažem, normalno da na folklor idu i dječaci. To je problem u pojedinim društvima. Mi za sada nemamo taj problem, čak u pojedinim grupama imamo podjednak broj djevojčica i dječaka. Danas smo prikazali ono što smo radili u proteklih nekoliko mjeseci i nekima je ovo bio prvi nastup, a večeras su odmah igrali tri točke. Neki bi možda rekli da je to previše, ali mislim, a i vidjeli smo da oni to mogu, da su se uklopili s ostatkom grupe koji su već imali to iskustvo“, priča voditelj Dječjeg folklornog ansambla Nemanja Sarić.

Kao ispomoć, Sariću se prije mjesec dana pridružio i plesni asistent Matej Katić, koji pomaže najviše u radu s predizvođačkim ansamblom, ali i u garderobi uz Milu Kujundžić, Jelenu Šarčević i druge starije folkloraše, u zavisnosti od potrebe. No, sve to budno prati voditelj Folklornog odjela Marin Jaramazović.

Ono što folkloraše drži u Bunjevačkom kolu, po riječima Sarića, jesu nastupi, putovanja i druženja.

„Najviše nastupa ima izvođački, pa predizvođački ansambl, a potom i dječje skupine, ali kad se zbroji što još imamo u planu do kraja godine doći ćemo do brojke od 70 raznih nastupa, što mislim da je i te kako dovoljno“, kaže Sarić.

HKC Bunjevačko kolo ima i svoj stalni orkestar, na čelu s voditeljem Markom Grmićem. Oni prvenstveno sviraju za potrebe folklora, što su učinili i na godišnjem koncertu.

Održavanje ovoga koncerta podržali su Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Hrvatsko nacionalno vijeće, Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice i Grad Subotica.

Izvor: Hrvatska riječ (Ž. V.)


Vijesti

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2025
    Najave i kalendar
  • Predstavljanje Godišnjaka za znanstvena istraživanja br. 16
  • Ususret Božiću u Matici
  • Božićni koncert KUDH-a Bodrog u Monoštoru
  • Monoštorski božićni market – Winter wonderland
  • Božićni koncert zbora Odjek u Zemunu
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima