Hrvatsko kulturno prosvjetno društvo Matija Gubec, sa svojim partnerima – Galerijom Prve kolonije naive u tehnici slame, Osnovnom školom Matija Gubec, te Voćarskom zadrugom Voćko, po peti je put organizirala Tavankutski festival voća, koji je održan 17. listopada 2015. godine, u dvorištu Etnosalaša Balažević. Pomoćnica pokrajinskog tajnika za rad, zapošljavanje i ravnopravnost spolova Anita Beretić otvorila je festival, te tom prigodom poručila: „Puno je problema u našim selima danas, ali ono što Tavankut izdiže iznad te konstatacije jesu proizvodi, ono sve što stvarate, uzgajate, nad čim brinete i bdijete, ali to su i ljudi. Živjeti u Tavankutu, biti stanovnik Tavankuta, je doista čast. Uspjeh Tavankuta jeste uspjeh vas Tavankućana! Zašto? Zato što volite svoje selo, zato što ste svjesni problema sela, zato što nad tom sudbinom ne kukate, vi se udružujete, surađujete, niste jedni drugima konkurencija, vi ste saveznici i zato je vaš napredak svaki put vidljiv.“
Na izlagačkim štandovima su se osim proizvođača voća predstavili i drugi izlagači, poput zaštitarskih kuća, predstavnici banaka, vinari iz Mirgeša i Monoštora, proizvođači mljevene crvene paprike, a predstavljeni su i stari zanati kao što je vezanje korovske metle, što je pokazao Grgo Piuković iz Subotice. Nezaobilazni štand svakako je bio i onaj tavankutskih slamarki. Voćari su imali prigodu više saznati o svojoj djelatnosti na predavanju profesora Marka Dorića s Poljoprivrednog fakulteta iz Novoga Sada na temu Intezivni zasadi voća. Istog se dana prvi put promovirala Biciklističke mapa Tavankuta koja je dio turističke ponude, a izradio ju je Dubravko Bilinović.
U kulturnom dijelu programa osim domaćina HKPD Matija Gubec, koji se predstavio sekcijom tamburaša, folklornim programom i gajdaškim melodijama Augustina Žigmanova, u programu su sudjelovali i članovi Bunjevačkog kulturnog centra iz Tavankuta, te djeca Osnovne škole Matija Gubec koja pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku.
O ovogodišnjoj organizaciji, misiji i perspektivi festivala predsjednik HKPD Matija Gubec Ladislav Suknović kaže: „Tavankutski festival voća je perspektivna manifestacija koja objedinjuje gospodarske aspekte života i privređivanja, kulturno nasljeđe i turističku ponudu Tavankuta. O potencijalima ovog festivala najbolje govori statistika posjećenosti i brojnost izlagača. U odnosu na prethodne godine više pozornosti posvetili smo promidžbi festivala, što je pridonijelo i većoj posjećenosti. Festival je osmišljen kao kulturno-gospodarstveno-turistička manifestacija. S obzirom na to da smo prethodnih pet godina profilirali koncepciju festivala, u budućnosti predstoji rad na detaljima i programskom obogaćivanju, te širenju liste izlagača. Želja je tavankutskim proizvođačima i žiteljima pokazati kvalitetu i raznolikost ponude koja postoji u okruženju, a s druge strane obogatiti turističku ponudu Tavankuta i u tom cilju odabrati najbolje proizvođače čije ćemo proizvode ponuditi turistima.“
Jedan od tavankutskih voćara i izlagač na ovogodišnjem festivalu, Robert Burger, osvrnuo se na značaj festivala: „Obrađujem 20 hektara voćnjaka, od kojih je najviše zasada jabuke, ali ima i trešnje, jagode, breskve, te marelice. Ove je godine rod jabuka nešto slabiji nego prošle godine, ali je jabuka kvalitetnija od prošle godine. Prodaja nam je orijentirana na rusko i nešto manje na domaće tržište. Peta godina festivala pokazuje kako ova manifestacija svake godine postaje sve bolje organizirana, ali i više ljudi je prati. Smatram kako ne treba dodavati niti oduzimati ništa samoj koncepciji festivala, samo treba detalje doraditi radi bolje prezentacije Tavankuta i onoga što se u Tavankutu radi, jer festival je jedna jako pozitivna stvar koja je potrebna kao takva i samim voćarima.“
Dugogodišnji voćar i nekadašnji predsjednik HKPD Matija Gubec iz Tavankuta Branko Horvat s ponosom se osvrće na ovu manifestaciju: „Ako bismo pravili paralelu između gospodarskog i kulturnog, onda je ovo izuzetan i fini spoj događanja, odnosno programska shema koja ima iznimno veliku težinu i značaj za Tavankut kao takav. S obzirom na to da egzistiram i dišem na dvije strane – voćar sam po profesiji, a u kulturi sam veoma dugo vremena, mislim kako je ovo fini spoj na kojem još treba puno raditi. Mislim da je to naša šansa, da u Tavankutu od voćarstva i promidžbom tradicijske kulture možemo napraviti kvalitetu više. Meni je jako drago što je mlada generacija, koja je na neki način došla iza mene, izuzetno kvalitetna, Tavankutu predana i s puno entuzijazma radi ovaj posao. Što je samo za pohvaliti, jer mislim kako svaki taj mladi čovjek koji se nađe u ovakvoj jednoj organizacijskoj shemi, vjerojatno osjeća sebe u svemu tomu i to treba podržati, te mlade ljude poduprijeti.“
Uz kulturno-gospodarsko-turističku priču organizatori su ove godine program festivala obogatili i prezentacijom tradicionalne gastronomije, koja se pokazala više nego dobra. Kuhala se tarana (Petar Stantić), gra (Boris Godar), pivčji paprikaš (Mladen Prica), nasuvo s krumpirom, riblji paprikaš (Zvonko Mačković), te gulaš (Josip Vuković), a tim Komencijaši s Mrginja, Tomislav Žigamnov, Augustin Žigmanov, Grgo Bačlija, Mirko Kopunović i Pajo Peić Tukuljac kuhali su nasuvo s krumpirom, pivčiji paprikaš, taranu i riblju čorbu.
Izvor: Hrvatska riječ (I. D.)