Da je Franjo Štefanović odista jedan od najomiljenijih petrovaradinskih velikana Hrvatskom kulturnom prosvjetnom društvu Jelačić, svjedoči kulturno-umjetnički događaj održan 22. ožujka 2015. godine, u amfiteatru novosadskog SPENS-a. Treću godinu zaredom sličan se događaj održava povodom obilježavanja spomendana Štefanovićeva rođenja. Bio je to zapravo omaž skladatelju koji će u svijetu glazbe ostati upamćen kao tvorac opere za djecu. Kako je već na samom početku svečanosti naglasio predsjednik HKPD-a Jelačić, Petar Pifat, „Štefanović je zavrijedio veću slavu od one koja mu se danas pridaje. Svojim djelima nadživio je samoga sebe, o čemu svjedoči i ovaj kulturno-umjetnički događaj.“
Program je započeo nastupom mješovitog pjevačkog zbora HKPD-a Jelačić koji je, pod ravnanjem Vesne Kesić Krsmanović izveo tri Štefanovićeve skladbe, napisane za mješoviti zbor (Ustaj, vilo, Prognanik i Imam pjesme). Uz više od stotinu skladbi namijenjenih izvedbi muških i mješovitih pjevačkih zborova, misa, solo i crkvenih popijevaka, Štefanović je, kako je istaknuto na svečanosti, skladao i napjeve dječjim pjesmicama iz čitanki za osnovnu školu. Premda je veći dio tih djela, smatrajući ih nevrijednim, kasnije sam uništio, tamburaški orkestar HKPD-a Jelačić pod ravnanjem Stevana Moše instrumentalno je predstavio auditoriju njegovu pjesmicu Što volim. Svoju točku tamburaši su upotpunili skladbama Stari župski ples (podrijetlom iz Dubrovnika) i spletom Podravina.
Posljednju točku programa s nestrpljenjem su iščekivali najmlađi posjetitelji ove manifestacije. A bio ih je zavidan broj. Prigodu uživati u najpoznatijem Štefanovićevom djelu – dječjoj operi Šumska kraljica koju je Štefanović napisao na riječi Mihovila Peitza, pružio im je Dječji zbor Bajićevi slavuji niže muzičke škole Isidor Bajić iz Novog Sada pod ravnanjem prof. Ane Kovačić. Uz klavirsku pratnju prof. Emilije Janjić i pod ravnanjem prof. solo pjevanja Senke Nedeljković, na sceni su se izmjenjivala djeca u ulogama Ružice, Dinka, Šumske vile, Slijepog patuljka, zbora patuljaka i zbora vila. Bila je to prava mala opera u potpuno dječjoj izvedbi, namijenjena dječjoj publici u trajanju od pola sata. Vizualnom ugođaju dodatno je pridonijela novoizrađena scena šume u kojoj se odvija radnja opere, kao i novi kostimi za više od tridesetak sudionika. Posebno je bio emotivan kraj izvedbe kada su djeca, zbijajući redove, pjevanjem poručila: „Kad bi ljudi složni bili, pa se imali svi rad, krasan život na tom svijetu bio bi im svima tad.“
Svečanost je završena u bajkovitoj atmosferi opere, uz očekivanja da će se izvedba iste nastaviti i u sljedećem razdoblju, u vrtićima i školama diljem Vojvodine.
Tekst: Hrvatska riječ (B. J.)
Fotografije: HKPD Jelačić