U posljednje je vrijeme za potrebe Hrvatske radiotelevizije (HRT) snimljeno tri dokumentarna filma o kulturi i običajima bunjevačkih Hrvata koje je režirao „naš“ Branko Ištvančić, redatelj podrijetlom iz Vojvodine, odnosno Tavankuta. Nakon priče o subotičkim tamburašima u filmu Pisme, bande, ljudi te obrade uskršnjeg običaja „polivača“ u ostvarenju Na vodeni ponediljak, snimljen je i film o subotičkoj Dužijanci (istoimena naziva), koji je svoju subotičku premijeru imao 10 kolovoza 2018. godine u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, upravo kao uvertira u trodnevnu, središnju svečanost ovogodišnjeg izdanja te poznate vjersko-kulturne manifestacije.
Od nastanka do danas
Uz Ištvančića, scenarij potpisuje i Aleksej Pavlovsky, koji je ujedno i urednik filma. U 55 minuta koliko traje, film donosi priču o nastanku Dužijance, njezinom razvitku od obiteljske proslave do javne crkvene odnosno gradske manifestacije, ali i opstanku i organiziranju. Film je sniman u više navrata tijekom 2017. godine. U filmu su također korišteni i arhivski video materijali iz ranijih dokumentarnih filmova ili priloga o Dužijanci. Najveći dio sugovornika u filmu je na različite načine vezan za organizaciju i sudjelovanje u Dužijanci, a to su: Grgo Kujundžić, Marinko Piuković, Lazo Vojnić Hajduk, Grgo Piuković, Alojzije Stantić, Stjepan Beretić, Andrija Anišić, Andrija Kopilović...
Ištvančićev dokumentarac nas, među ostalim, upoznaje i s nositeljima Dužijance – bandašima i bandašicama, te se tako u filmu pojavljuju lanjski bandaš i bandašica Luka Gabrić i Ana Ivanković Radak. Dio sadržaja posvećen je i Takmičenju risara, i to kroz priču učestalog pobjednika ovog natjecanja Stipana Kujundžića. O tzv. krunama za Dužijancu priča slamarka Jozefina Skenderović. Inače, u realizaciji filma sudjelovao je i Pere Ištvančić, također podrijetlom iz Tavankuta, koji je autor glazbe.
Serijal o zavičaju
U obraćanju publici prije subotičke premijere, redatelj Branko Ištvančić je istaknuo kako je Dužijanca jedan od najljepših običaja bunjevačkih Hrvata u Bačkoj.
„Drago mi je što sam imao prilike ponovno snimati u svojem zavičaju s profesionalcima HRT-a, snimateljima, montažerima i drugima... Nadam se da će film biti prikazivan i idućih godina u nekim drugim prigodama. Također, nadam se da će Hrvatska radiotelevizija imati razumijevanja te da će ovaj serijal o običajima bunjevačkih Hrvata u budućnosti biti nastavljen. Istaknuo bih i to da su nam kod snimanja ovih filmova puno pomogli ovdašnji pojedinci, hrvatske udruge i ustanove, poput Udruge bunjevačkih Hrvata Dužijanca ili Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata“, kazao je Ištvančić.
Predsjednik UBH Dužijanca Andrija Anišić, udruge koja organizira tu manifestaciju, zahvalio se HRT-u i redatelju Ištvančiću što Dužijanca sada ima svoju promociju i u suvremenom mediju filma.
„Drago nam je što Dužijanca dobiva potporu kako ovdje tako i u matičnoj državi. Publika je najvažniji dio Dužijance; ako nema vas, onih koji će se radovati, gledati i uživati u Dužijanci, onda to što organiziramo nema smisla“, poručio je Anišić.
Visoka ocjena
Jedan od sudionika u filmu Grgo Kujundžić, koji je bio bandaš prve gradske Dužijance (1968.), te jedno vrijeme i predsjednik Organizacijskog odbora te manifestacije, smatra kako premijerno prikazani dokumentarac zavrjeđuje visoku ocjenu.
„To je trajni dokument za sadašnje i buduće naraštaje. Iako život svašta donosi, potrebno je radosti, a to Dužijanca zapravo i jest, i ona će, bez obzira na promjene i probleme, opstati. Dobro je imati to zapisano na papiru, ali živa riječ o Dužijanci je sada trajno snimljena“, navodi Kujundžić.
Film Dužijanca je u srijedu prikazan i u Tavankutu. Svoju zagrebačku premijeru imat će u petak, 17. kolovoza u kino dvorani Muzeja suvremene umjetnosti. Ukoliko ste propustili ove projekcije, film je dostupan online i može se pogledati na internetskoj platformi HRTi (www.hrti.hrt.hr ).
Izvor: Hrvatska riječ (D. B. P.)