Svečanom akademijom u Subotici, u petak 13. prosinca 2024. godine, obilježen je jedan od četiriju praznika hrvatske zajednice u Srbiji – Dan izbora prvog saziva Hrvatskog nacionalnog vijeća. Elektorska skupština na kojoj je izabran prvi saziv HNV-a održana je 15. prosinca 2002. te je Vijeće ujedno obilježilo 22 godine postojanja i rada.
Postignuća u 2024.
Predsjednica HNV-a Jasna Vojnić u svojem je govoru podsjetila na postignuća hrvatske zajednice u protekloj godini, poput realizacije kapitalnog projekta Rasti gdje si posijan vezanog za izgradnju i obnovu vrtića, osiguravanja stipendija i za studente koji studiraju u Srbiji, izgradnje televizijskog studija u Hrvatskom domu – Matici te velikog političkog pomaka – ulaska predstavnika hrvatske manjine u Hrvatski sabor. Vojnić je ovom prigodom najavila i novi vid potpore iz matične Hrvatske, program namijenjen poljoprivrednicima Hrvatima izvan Hrvatske. „Poljoprivreda je tijesno vezana s našim čovjekom i ona može produljiti vijek našeg opstanka na ovim prostorima. Divan primjer u tome dali su nam naši prijatelji, pripadnici mađarske nacionalne zajednice u Vojvodini“, rekla je Vojnić. Ona je podsjetila da se izbori za predsjednika Hrvatske održavaju 29. prosinca te pozvala sve koji imaju hrvatsko državljanstvo da glasuju u Subotici i Beogradu i time pokažu zahvalnost matičnoj domovini za različite vidove potpore.
Dabro: „Niste sami“
Svečanosti je nazočio i potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro koji je također najavio program za razvoj poljoprivrede Hrvata izvan Hrvatske a za koji je u proračunu opredijeljeno milijun i pol eura. „Znači, milijun i pol eura za potporu ljudima koji žive izvan Republike Hrvatske za unaprjeđenje poljoprivredne proizvodnje, za produktivnost, za digitalizaciju. Za ljude koji žive tu da imaju jednu sigurnost i da imaju jedan svjetionik koji brine i koji se zove Hrvatska. Isto tako želimo i Vladi Republike Srbije poslati poruku da našim politikama i financijskim sredstvima u ovom slučaju radimo na unaprjeđenju produktivnosti i očuvanju resora poljoprivrede koji je uvijek bio temelj života, temelj opstojnosti. Pogotovo u ovim turbulentnim vremenima u svijetu, gdje vidite da nije problem doći ni do nafte, ni do energenata toliko koliko je problem doći do hrane i to zdrave i domaće“. Ministar Dabro ukazao je i na važnost sloge u zajednici kako bi se kvalitetnije odgovaralo na izazove. „Poruka iz Vlade je da niste sami, da se zajedno čuvamo, da odgovorimo svim izazovima koji su pred nama svima, a kada smo zajedno, kada smo pametni, kada smo mudri, kada smo složni, ovo namjerno naglašavam složni, jer bilo koja zajednica pa tako i hrvatska zajednica u Srbiji u ovom slučaju ili druga zajednica u Hrvatskoj, ako nema sloge, kao sama obitelj i kuća, onda to se raspada. Ja vas pozivam na zajedništvo“, poručio je Dabro. U izjavi za medije ministar Dabro je dodao kako je ovaj program ujedno poticaj za daljnju suradnju dviju država glede očuvanja hrvatske manjine u Srbiji i srpske manjine u Hrvatskoj.
Potpora Grada
U ime Grada Subotice i gradonačelnika Stevana Bakića praznik je pripadnicima hrvatske zajednice čestitala članica Gradskog vijeća zadužena za kulturu Milanka Kostić. „Subotica je višenacionalna zajednica i grad u kojem su različite kulture i jezici integrirani u svakodnevni život, stvarajući tako jedinstvenu atmosferu koju prepoznaju svi njeni građani. Ovaj specifični identitet čini naš grad simbolom multikulturalnosti i tolerancije, ali i primjerom suživota različitih etničkih zajednica. Uz iskrene čestitke svima kojima će večeras biti uručena priznanja, želim svima nama da zajedničkim radom i zalaganjem, uz međusobno uvažavanje i poštovanje, nastavimo i u budućnosti uspješno raditi i stvarati i doprinositi razvoju i prosperitetu naše zajednice“, rekla je Kostić.
Nagrada za Ured
Ovom prigodom tradicionalno su uručene i godišnje nagrade HNV-a. Na prijedlog HNV-a, priznanje Pajo Kujundžić za doprinos nastavi na hrvatskom jeziku dodijeljeno je Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske (nagradu je istoga dana ranije u Zagrebu primio državni tajnik Zvonko Milas). Kako je u obrazloženju navedeno, Ured pruža značajnu potporu udrugama Hrvata u Srbiji putem natječaja, što je ključno za organizaciju kulturnih, obrazovnih i drugih aktivnosti koje promiču hrvatski identitet, jezik i tradiciju. „Jedan od prvih zajedničkih ishoda potpora je u otvaranju Lektorata hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. U akademskoj 2018./19. godini prvi je put ispunjen jedan od najvažnijih zahtjeva u području obrazovanja, poticaj upisa na studije, visoka učilišta u Hrvatskoj kroz posebne upisne kvote za Hrvate izvan Hrvatske. Višegodišnjim pregovorima HNV-a, DSHV-a, Ministarstva znanosti i obrazovanja Hrvatske, Središnji državni ured akademske 2023./24. povećava broj stipendija te prvi puta izdvaja sredstva za 150 stipendija od po 1.500 eura studentima u Srbiji. Do tada su tako veliku potporu u vidu stipendija, domova, osjetili samo naši studenti koji studiraju u Hrvatskoj. Ovo je znak zahvalnosti ne samo za sve provedene projekte i aktivnosti, već i zahvalnost za veliku potporu naše matične domovine“, navedeno je. U video snimci zahvale Zvonko Milas naveo je kako minula i buduća djela najbolje govore o uspješnoj suradnji. „Siguran sam da ćemo i dalje zajedno stvarati, graditi sve ono što nam je potrebno, da biste vi koji živite u Srbiji mogli njegovati sve one vrijednosti koje su vam ostavili vaši preci i koje želite ostaviti onima koji dolaze. Bit ćemo zajedno onako kako Hrvati i trebaju biti, kako su bili i prije 30 i nešto godina, kako su danas i kako će biti i u budućnosti“, naveo je Milas.
Doprinos hrvatskoj kulturi
Na prijedlog Katoličkog društva Ivan Antunović iz Subotice priznanje Dr. Josip Andrić za doprinos hrvatskoj kulturi za 2024. godinu dodijeljeno je katedralnom župniku u Subotici mons. Stjepanu Beretiću. U obrazloženju nagrade, među ostalim, navodi se kako je mons. Beretić ove godine proslavio zlatni jubilej – 50 godina svećeništva. Posljednjih 39 godina župnik je katedralne župe svete Terezije Avilske u Subotici. Jedan je od najaktivnijih i najistaknutijih članova KD-a Ivan Antunović i to od početka do danas gdje je bio i predsjednik. Bio je glavni i odgovorni urednik Subotičke Danice, a interesantne Zvonikove rubrike Svetac mjeseca i Povijesni kutak sadrže stotine župnikovih priloga. Osim toga, mons. Beretić je autor više knjiga. „Sve što je mons. Beretić radio, radio je požrtvovno i s ljubavlju. Djeca, od kojih su danas već mnogi odrasli ljudi, svjedoče kako se još uvijek živo sjećaju savjeta koje je mons. Beretić s velikom ljubavlju utkao u njihove živote. Davao je od sebe i od svojega za Crkvu i svoj narod«, zaključuje se. Primajući nagradu, mons. Beretić zahvalio je svim svojim profesorima i kolegama koji su gu poticali na pisanje i istraživanje. „Imao sam sreće što sam bio kadar poslušati ih. Zahvaljujem na ovoj nagradi, neka to bude pohvala za sve koji su me podržavali i pomagali“, kazao je on.
Čuvar samostana i baštine
Na prijedlog Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, mjesnih organizacija na području općine Bač, priznanje Ban Josip Jelačić za društveni rad u hrvatskoj zajednici za 2024. godinu dodijeljeno je gvardijanu Franjevačkog samostana u Baču fra Josipu Špeharu. Kako se u obrazloženju navodi, fra Josip Špehar zaslužan je za čuvanje hrvatske baštine na ovim prostorima. Već 45 godina duhovno brine za svoj narod, uz sve nedaće koje su se dogodile posljednjih tridesetak godina, poput one iz 1990. kada je aktivirana eksplozivna naprava na vratima samostana ili 2016. kada je doživio fizički napad i zadobio teže ozljede. „Neizmjerno bogatstvo koje samostan posjeduje u narodnim nošnjama, starim predmetima čak i fragmentima iz rimskoga doba uspjeli su ostati sačuvani od propadanja i zaborava upravo zahvaljujući fra Josipu Špeharu. Nevjerojatnom energijom branio je istinu o povijesti franjevačkog samostana u Baču, s kojim je hrvatski narod stoljećima povezan. Kroz cijelo to vrijeme bavio se etnografijom šokačkih Hrvata te u svojim dokumentima i knjigama kao što je i knjiga Tko su Šokci?, argumentirano dokazivao povezanost Šokaca s prostora Bača, Vajske, Bođana, Plavne, Bačkog Novog Sela i Bukina s njihovom prapostojbinom“, dodaje se. U riječima zahvale fra Špehar rekao je kako priznanje doživljava kao doprinos vidljivosti samoga samostana i bogate baštine koju čuva. Kako je dodao, želja mu je da zbirka u budućnosti preraste u muzej. Na svečanosti su nastupili zbor Raspjevane zvjezdice pod ravnanjem Marine Piuković kao i vokalna solistica Marija Kovač u pratnji orkestra HGU-a Festival bunjevački pisama iz Subotice pod vodstvom prof. Mire Temunović. Proslavi praznika hrvatske zajednice, među ostalim, nazočili su i privremeni otpravnik poslova u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu Ivan Zeko Pivač, konzul savjetnik u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Subotici Zdravko Vincelj, pomoćnica tajnika Pokrajinske vlade i pokrajinskog tajnika za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Milinka Hrćan, viši savjetnik – specijalist župana za poljoprivredu i ruralni razvoj Vukovarsko-srijemske županije Andrija Matić, predsjednik Mađarskog nacionalnog vijeća Árpád Fremond, ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković i v. d. ravnateljice NIU Hrvatska riječ Mirjana Trkulja.
Izvor: Hrvatska riječ