Večer sa solistima naziv je koncerta koji je 29. travnja održan u velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici na kojem su tamburaši, članovi Hrvatske glazbene udruge Festival bunjevački pisama pokazali publici što su sve radili tijekom ove školske godine.
Iako su ove godine izostala natjecanja i brojni nastupi, tamburaši su vrijedno radili. Tako su na koncertu dio svog rada prikazali solisti, dječji zbor i orkestri udruge. Ovaj koncert ujedno je bio i prilika zahvaliti za godine rada malim, odnosno velikim maturantima.
Oproštajni koncert
Cjelovečernji koncert otvorio je dječji zbor Raspjevane zvjezdice koji je uvježbala i njime dirigirala Marina Piuković uz klavirsku pratnju Filipa Čelikovića.
Nastupio je i Dječji i Veliki festivalski tamburaški orkestar HGU-a pod ravnanjem prof. Mire Temunović, kao i šest solista – maturanata osnovne i srednjih škola.
„I ranijih godina imali smo praksu priređivati koncert pred kraj školske godine. Osim što na njemu pokažemo dio onoga što se radilo tijekom proteklih nekoliko mjeseci, ovo je ujedno i maturski koncert naših učenika. Generacija koja sada izlazi iz srednjih škola, pa tako i našeg orkestra, dugi je niz godina u orkestru i oni su sami izrazili želju da pokažu svojim roditeljima, prijateljima, općenito publici što su radili. Nekima od njih ovo je takoreći, oproštajni koncert“, kazao je dopredsjednik HGU-a Festival bunjevački pisama Vojislav Temunović.
Kao solistica predstavila se Anđela Horvacki koja je uz redovnu osnovnu školu, usporedo završila i nižu Muzičku školu, a njezina je želja nastaviti se školovati na smjeru tambure i u srednjoj školi.
Uz prof. Miru Temunović u ulozi dirigentice ovoga puta našla se i Iva Gabrić, maturantica srednje Muzičke škole Subotica na odsjeku muzički suradnik – teorija muzike, koja je za ovu prigodu napisala glazbu na stihove Mirjane Bošnjak. U ovoj skladbi kao vokalna solistica nastupila je Tamara Štricki Seg, a uz orkestar svirali su i Slavoljub Marić na harmonici i prof. Dávid Szűch na kontrabasu.
„Ove godine imala sam priliku komponirati glazbu na tekst Mirjane Bošnjak uz mentorstvo prof. Konstantina Stefanovića. Uzbuđena sam bila zbog nastupa, ali još više jer je ovo naš posljednji zajednički koncert, svih nas maturanta, a možda i s ovim orkestrom. U orkestru sam od trećeg razreda osnovne škole, i kad sam upisivala srednju školu znala sam da ću i nadalje svirati u orkestru. Planiram upisati Akademiju umjetnosti u Novom Sadu na smjeru muzička pedagogija i ako budem imala mogućnost, rado ću svirati u nekom tamburaškom orkestru. Danas su sve emocije i uspomene pomiješane, ali je i ovaj dio našeg odrastanja lijep“, kaže Iva Gabrić.
Maturanti na odsjeku tambure
S njom je, u školi i u orkestru, sve radosti i teškoće dijelila i Iva Molnar, koja se na koncertu predstavila kao maturantica srednje Muzičke škole na smjeru tambura – basprim.
„Čudno je kada se pripremate za nastup, a znate da je to posljednji koncert s ovim orkestrom i pod dirigentskom palicom prof. Mire. Kad se sjetim svega unazad, brojnih nastupa, uspjeha, nagrada, putovanja, onda imam samo lijepa sjećanja na sve vrijeme u ovome orkestru. Sve ima smisla“, priča Iva Molnar i pojašnjava zašto je izabrala baš tamburu: „Kako je tambura bila moj izbor više ni sama ne znam. Mislim da su tu moji roditelji odigrali ključnu ulogu kada su me upisali na tamburu. Ono što znam jest da sam pri ovom izboru ostala iz ljubavi koja se kasnije izrodila. Planiram upisati Akademiju za kulturu i umjetnost – smjer tambura u Osijeku, te se i dalje usavršavati u sviranju tambure“.
Na istu akademiju u Osijeku planira ići i učenik, maturant srednje Muzičke škole na odsjeku tambure (prim) Pálfi Péter, koji je također nastupio na koncertu.
„Za ovu večer, odnosno maturski koncert, dugo sam se pripremao i vježbao. Tijekom svog školovanja u klasi prof. Vojislava Temunovića nastupao sam i u pratnji klavira, ali puno mi je draže svirati u orkestru. Volim zvuk tambure i sebe u budućnosti vidim s tamburom u ruci. Što se tiče akademije, program je spreman, i nadam se da će sve biti dobro“, rekao je Péter.
Među maturantima koji su imali solo točku bili su i Matija Ivković Ivandekić, maturant gimnazije Svetozar Marković i Luka Marjanušić – maturant Politehničke škole.
Uz njih, na kraju koncerta pozdravljeni su i maturanti koji su proteklih godina bili aktivni članovi ovoga orkestra: Iva Zelić, Jasmina Vukov, Ivan Šarčević, Ivan Vukov i Ivona Milodanović.
Potencijala za rad ima i dalje
„Ovo je jedna od većih generacija tamburaša. Njih troje je iz Muzičke škole, ali većina njih je iz orkestra. To su djeca s kojom se radilo od malih nogu; koji su s nama u orkestru rasli i danas stasali za ljude koji su spremni napraviti novi korak u svom životu. Divna generacija. Puno toga postigli smo s njima, puno koncerata odradili, nastupa, donijeli nebrojeno nagrada. Iako su emocije jake, mislim da svi trebamo biti zadovoljni učinjenim. Vrata orkestra su im otvorena i uvijek su dobrodošli“, priča prof. Mira Temunović koja je proteklih godina radila i vodila ove orkestre, dječji i veliki, a tako će biti i u budućnosti.
Temunović je istaknula da ne strepi za budućnost, jer i sada u dječijem tamburaškom orkestru postoji nova generacija djece, koja, kako je rekla, još trebaju raditi i stasavati, ali potencijala ima.
Ono što je prof. Temunović naglasila jest da oni ovdje, osim sviranja i muziciranja, stasavaju kao ljudi, druže se, putuju skupa, i razvijaju empatiju jedni prema drugima, što su, kako je rekla, temelji za cijeli život.
Maturanti su za ovu prigodu pripremili i kratki film sa svojim fotografijama, a na kraju koncerta nazočnima se obratio i predsjednik HGU-a Festival bunjevački pisama prim. dr. Marko Sente, koji je čestitao svima na uspjehu, a maturantima poželio da i nadalje u životu ostvaruju svoje zacrtane ciljeve i ne posustaju u radu.
Izvor: Hrvatska riječ (Ž. V.)