O Šokcima je rič 3 - zbornik

Objavljeno: 16.11.2022. Pregleda: 3

Udruženje građana Urbani Šokci predstavilo je na Danima hrvatske kulture u Somboru u rujnu 2022. godine zbornik radova O Šokcima je rič 3 : kultura Hrvata Bačke, Baranje i Srijema u Republici Srbiji, Republici Hrvatskoj i Republici Mađarskoj. Urednica Zbornika je Marija Šeremešić. Zbog pandemije koronavirusa nije održan Međunarodni okrugli stol O Šokcima je rič, na kome su trebali biti izloženi radovi već je samo tiskan zbornik.

U zborniku je doc. dr. sc. Vladimira Rezo objavila rad Neki aspekti zbirke „Povratak u djetinjstvo“ Ante Jakšića. U fokusu ovog rada je zbirka pripovijedaka Ante Jakšića Povratak u djetinjstvo u kojoj je šest pripovijedaka Ante Jakšića inspiriranih dječjim životom u Beregu 20-tih godina XX. stoljeća. Dr. sc. Anica Bilić objavila je rad Altruizam i empatija usprkos socijalnoj ugrozi u romanu „Maturant“ Ante Jakšića. U radu se analizira lik mladog intelektualca Janka Mišića i lik učiteljice Ljiljane te ih autorica rada svrstava u književnopovijesni niz likova hrvatskih intelektualaca i učiteljica.

Dr. sc. Vlasta Novinc objavila je rad Povijest koja se ponavlja – osobne i kolektivne traume u romanu „Divlje guske“ (2018.) Julijane Adamović Autorica analizira osobne i kolektivne traume u ruralnoj obitelji iz 70-tih godina prošloga stoljeća o kojima u romanu Divlje guske piše Julijana Adamović. Prof. dr. sc. Ljiljana Kolenić objavila je rad Jezik kuharice „Ajte s nama“ Marije Šeremešić. U radu se analizira jezik kuharice Marije Šeremešić, govori se o podrijetlu riječi, tuđicama, hungarizmima, turcizmima, analiziraju se nazivi jela. U radu O santovačkim bećarcima – analiza zbirke santovačkih bećaraca Živka Mandića „Šokica sam i bit ću do vika“ izv. prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar i doktorandica Mirjana Šibalin, analiziraju leksik i leksičke prinose u Mandićevoj zbirci bećaraca iz Santova, mjesta u južnoj Mađarskoj. Prof. dr. sc. Martin Bobinac objavio je u zborniku rad Monoštorski rit okom šumara – podsjetnik za promišljanje šuma u budućnosti (rad objavljen na srpskom jeziku). Tema ovog rada je Monoštorski rit koji je dio zaštićenog područja Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje

Marija Šeremešić u zborniku piše o obrednim i običajnim pjesmama Hrvata Šokaca. Običaji monoštorskih Šokaca opisani su na temelju etnografskog istraživanja i po autoričinom osobnom sjećanju. Ista je autorica u zborniku objavila i rad Štovanje Gospe Fatimske u Monoštoru. U radu je dan povijesni osvrt na Monoštor, crkvu i Zavitni dan. U radu Zavitni dan više od polovice stoljeća kasnije“ o zavitnom danu piše i Sonja Periškić Pejak, mag. ethnol. Ovaj rad prikazuje na koji način Zavitni dan danas doživljavaju mlađe generacije Hrvata Šokaca u Monoštoru. Znaju li što je, kakve emocije budi u njima, kakav značaj ima u današnjici? Odgovore na ta pitanja dalo je 14 kazivača.

Stanka Čoban u radu Žensko tradicijsko češljanje i izrada oglavlja Hrvatica u regiji piše o manifestaciji Žensko tradicijsko češljanje i izrada oglavlja Hrvatica u regiji koju od 2013. godine organizira Udruga Tragovi Šokaca iz Bača. Manifestacija je tematska i svake godine se prikazuju i izrađuju pokrivala za glavu različitih razdoblja života žene.

Zbornik je tiskan u nakladi od 100 primjeraka, a tiskanje su pomogli Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Grad Sombor.

Zlata Vasiljević

Izdanja drugih izdavača

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • U Fondaciji Antun Gustav Matoš u Beogradu izložba posvećena Robertu Frangešu Mihanoviću
  • Zavod u Noći muzeja otvara izložbu posvećenu Hrvatskom narodnom kazalištu u Subotici
  • Predstavljanje knjige „Tragovi trajanja“ o Hrvatskom groblju u Boki
  • XIII. Seminar bunjevačkog stvaralaštva u Tavankutu
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima