Održan okrugli stol na temu Očuvanje nematerijalne kulturne baštine manjinskih zajednica u Republici Srbiji

Objavljeno: 17.10.2024. Pregleda: 38

U okviru 23. Dana hrvatske knjige i riječi – dana Balinta Vujkova, u svečanoj dvorani Gradske knjižnice Subotici 11. listopada 2024. godine održan je stručno-znanstveni skup u formi okruglog stola. Suorganizatori ove manifestacije su Hrvatska čitaonica Subotica, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata te Gradska knjižnica Subotica.

Tema skupa bila je Očuvanje nematerijalne kulturne baštine manjinskih zajednica u Republici Srbiji, a organizatori su okupili predstavnike pet manjinskih zavoda u Vojvodini te druge stručnjake i čuvare baštine iz Srbije i Hrvatske. Okrugli stol je imao tri dijela: u prvom su u plenarna izlaganja imale dr. sc. Tatjana Bugarski, regionalna koordinatorica za nematerijalno kulturno naslijeđe, viša kustosica, etnologinja u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu, dr. sc. Milana Černelić, etnologinja i sveučilišna profesorica u mirovini i dr. sc. Marijeta Rajković Iveta, izvanredna profesorica na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Katedra za migracije i manjinske zajednice. U drugom dijelu svoju su nematerijalnu kulturnu baštinu predstavili predstavnici pet manjinskih zavoda za kulturu u Vojvodini: Kormányos Katona Gyöngyi (Zavod za kulturu vojvođanskih Mađara), Anka Seč-Pinćir (muzejska savetnica, direktorka Muzeja vojvođanskih Slovaka), Saša Sabadoš (Zavod za kulturu vojvođanskih Rusina), Niku Čobanu (Zavod za kulturu vojvođanskih Rumunja) i Senka Davčik (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata). Posljednja sesija okupila je osobe „s terena“, odnosno osobe koje i same kreiraju i promoviraju nematerijalno nasljeđe, kulturnu baštinu Hrvata u Republici Srbiji. Tako su svoja iskustva predstavili: Tamara Štricki Seg, Marin Jaramazović, Ljubica Vuković Dulić, Jozefa Skenderović, Marija Šeremešić, Katica Naglić, Marinko Piuković, Anita Đipanov Marijanović i Vojislav Temunović.

Za ovu prigodu Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata pripremio je novo, 2. dopunjeno izdanje knjige ŽIVA BAŠTINA – registar nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Republici Srbiji. U njoj je uz dosadašnjih 22 dodano još 7 elemenata te Registar nematerijalne baštine hrvatske manjinske zajednice ima 27 elemenata.

Predsjednica Organizacijskog odbora Dana Balinta Vujkova Katarina Čeliković izrazila je zadovoljstvo ovogodišnjim izdanjem te manifestacije: „Tema koja nas je okupila ove godine je očuvanje nematerijalne baštine manjinskih zajednica u Srbiji. Pokazali smo da mi Hrvati možemo okupiti druge manjinske zajednice i da su nam izazovi na tom području slični i da vidimo neka rješenja. Trudimo se baštinu prenositi na djecu i mlade, tu je i sustav obrazovanja. Nikada se neće vratiti govor i jezik kojim je pisao i divanio Balint Vujkov, ali živa baština je ono kada svjedočiš svoje na autentičan način kako si to vidio ili čuo od svojih predaka. Baština Hrvata u Vojvodini je bogata, imamo i iste ili slične običaje s drugim narodima, ali opet su posebnost ti naši govori – bunjevački, šokački, srijemski, banatski. Budi in – ponosi se svojim bilo je geslo pod kojim smo okupili srednjoškolce, a poruka za odrasle bi bila: punite svoje police knjigama, divanite i govorite, i dijelite s drugima ono što ste naslijedili“, rekla je Čeliković.

Nakon okruglog stola, položeni su vijenci na bistu Balinta Vujkova u parku pokraj Gradske kuće u Subotici. U sklopu Multimedijalne večeri u dvorani HKC-a Bunjevačko kolo mogla se vidjeti izložba Živa baština na kojoj se prikazuju elementi nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji.

/ZKVH/

Obaveštenje o kolačićima