Kiselna

Objavljeno: 06.10.2023. Pregleda: 131

Kiselna je bila jedna od bazičnih namirnica u prehrani bunjevačkih Hrvata Subotice i okolice.
Rijetko koje kućanstvo ju nije u svakom trenutku imalo u hladnjaku. Gotovo nestajanjem seoskih kućanstava koje imaju kravu za svoje potrebe, smanjuje se i ponuda domaćeg mlijeka, a tako nestaje i ova namirnica s jelovnika.
Ipak, još uvijek ima onih koji dan započinju kiselnom, ali i onih koji ju redovito prave. Među njima je Vita Gabrić iz Đurđina. Iako više nema svojih krava, kaže kako lako dođe do domaćeg mlijeka jer živi u selu i da kod nje uvijek ima kiselne. Jede ju za doručak, uz slaninu, kaže – jer je zdrava.

‚‚Naučila sam još od mame praviti kiselnu, to je bilo normalno da je uvijek imamo, a uvijek ju je bilo i ima je i dalje i u mojoj kući. Svi ju volimo, navikli smo na nju, a i zdrava je. Prije sam imala krave, muzila sam i sirila... Sad kupim domaće mlijeko", kaže Gabrić.
Vitina kiselna poznata je kao izvrsna, stoga joj Udruga bunjevačkih Hrvata Dužijanca svake godine povjeri od 10 do 15 litara mlijeka od kojih pravi kiselnu za risarski ručak na Takmičenju risara.
Otkrila nam je Vita u čemu je caka:
‚‚Jako je važno kod kiselne da ima brzo hlađenje, onda se ne oteže. Nakon što stoji utopljena nekoliko sati, treba ju odmah staviti u frižider ili u posudu s hladnom vodom i ledom. Treba paziti i da mlijeko ne zagori prilikom kuhanja. Tad će se osjetiti, neće biti dobro".

Sastojci:

  • 1 litra domaćeg mlijeka
  • 1 jušna žlica vrhnja
  • 1 jušna žlica kvasa od kiselne

Priprema:

Skuhati litru domaćeg mlijeka i ostaviti sa strane da se malo prohladi. Nakon 15-ak minuta hlađenja mlijeka, ili toliko vremena da mlijeko bude toplo, ali ne pretoplo, dodati mu dvije dobre jušne žlice pomiješanog vrhnja i kvasa kiselne (stare kiselne). U nedostatku jednoga ili drugoga može i samo jedan od ta dva sastojka, ali je važno da količinski bude isto – dvije dobre jušne žlice. Promiješati dobiveni sadržaj, poklopiti i upakirati u deku kako bi se sadržaj utoplio. Kiselnu držati utopljenu dva-tri sata i potom ju staviti u frižider. Nakon nekoliko sati, kada se redovno ohladi, može se jesti.

Izvor: Hrvatska riječ

Bunjevačka kuhinja

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković
  • Božićni koncert u Maloj crkvi
  • Božićni koncert svih župnih zborova Srijemske biskupije
  • Božićni koncert HKPD Jelačić
  • Godišnji susret betlemaša
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima