Može se pripremati tijekom cijele godine, ali se najviše sprema u jesen i zimu. Kao i druga tradicijska jela, i krompirača se pravi od namirnica kojih je na salašima i seoskim kućama bilo uvijek. I sama priprema je jednostavna. Najboljeg okusa je ona pečena u paorskim pećima, kako se to nekada radilo, kada je paorskih peći bilo na svakom salašu.
Sastojci (za pleh srednje veličine):
- oko 1,5 kilograma krumpira
- krvavica, kulen, domaća slanina
- 2 do 3 jušne žlice svinjske masti
- sol ili vegeta
- 2 jušne žlice brašna
- pola jušne žlice aleve paprike
- voda
- crni luk (po želji)
Priprema:
Krumpir se oljušti i nareže na kolutove srednje debljine. U zdjeli posoliti krumpir, a umjesto soli može se koristiti vegeta. Dat će potrebnu slanoću, ali i još malo dodatnog okusa.
Pleh namazati svinjskom mašću. Na to se mogu narezati dvije glavice crnog luka, ali pravi se i bez luka. Na mast (ili luk) se poredaju dva-tri reda narezanog i posoljenog krumpira i reda se narezana krvavica, kulen ili slanina. Ostatak krumpira se posloži preko. Krumpirača s krvavicom se obično priprema poslije kolinja kada ima svježe krvavice. Iako je boljeg okusa kada ima krvavice, kulena ili slanine, može biti i prazna.
U malom lončetu umute se dvije žlice brašna i pol žlice aleve paprike i doda oko 1,5 decilitara vode i sve umuti i time se prije pečenja prelije krompirača i na kraju se još na nekoliko mjesta doda preostala mast. Peče se dok gornji sloj krumpira ne dobije lijepu braon boju. Voditi računa da se peče na laganijoj vatri kako bi se dobro ispekao sav krumpir.
Zimi uz krompiraču najbolje ide kiseli kupus, ali se može jesti i uz sezonsku salatu.
Izvor: Hrvatska riječ