Ležbaba s krumpirom

Objavljeno: 30.03.2023. Pregleda: 240

Ritam života na salašima, pa i prehranu, diktirali su poslovi koji su se radili. Sve je ovisilo od godišnjeg doba, vrste poslova, blagdana, svetaca i imovnog stanja. Ujutro se prvo hranila stoka, timarili konji, čistila košara i muzile krave, pa se tek onda pripremao doručak, odnosno ručak, kako se na somborskim salašima zove prvi obrok u danu. Ručak je uvijek bio obilat, a na stol se iznosilo ono što se imalo. Naročito zimi kada je uz mlijeko, sir i kiselo mlijeko bilo i čvaraka, slanine s mraza, krvavice, švargle.

Kada se išlo na njivu, radilo se cijelog dana, pa se i užnalo (ručalo) na njivi, ono što se ponese od kuće, u hladu gdje su se odmarali i konji.

U sezoni poslova na njivi, obično se kuhala večera, ali se gledalo da to bude jelo koje se može brzo pripremiti. Jedno od takvih jela je ležbaba s krumpirom. Jednostavno jelo, brzo se priprema i dobro zasiti.

Bez obzira je li obitelj bila više ili manje imućna brašna je u kući uvijek bilo. Nije se kupovalo već se u mlinovima žito mijenjalo za čisto brašno (za kolače), krušno brašno, griz i mekinje. Stari salašari kažu da se najkvalitetnije brašno dobivalo u mlinovima u Lemešu, Telečki i Kupusini.

Uz svaki salaš bio je veliki vrt pun raznovrsnog povrća. Krumpir se sijao pod motiku i čim nikne se zagrćao. Nije se kupovao sjemenski već se za sjetvu birao običan, ali sitniji krumpir. Gledalo se tako da krumpira bude do novog. Čuvao se u trapovima, što je u stvari iskopana rupa u zemlji u koju se stavljala slama i koja se odgore pokrivala slamom kako povrće u njoj ne bi izmrzlo.

Sastojci:

  • oko 700 grama krumpira
  • oko 600 grama brašna
  • oko 1 litar vode
  • sol

Priprema:

Umutiti brašno i vodu, dodati sol po okusu i sve umiješati. Vodu u brašno dodavati postupno kako se ne bi stvarale grudvice. Smjesa treba biti nešto gušća od smjese za palačinke. Krumpir se nareže na ploške i posoli, a umjesto soli može se začiniti i biljnim začinom. Veliki, plići pleh se namaže uljem, poredaju se krumpiri tako da prekriju cijelo dno pleha. Na njih se nalije umućeno brašno s vodom i odgore još malo pošprica uljem. Peče se na 200 ili 250 stupnjeva dok lijepo ne porumeni. Tko voli rešije, može i duže peći. Reže se na komade i tako iznosi na stol.

Izvor: Hrvatska riječ


Bunjevačka kuhinja

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Divanim šokački u Monoštoru u znaku šokački uspomena
  • 6. Smotra hrvatskog filma u Beogradu - kompletan program
  • 6. Smotra hrvatskog filma u Beogradu - drugi dan
  • Izložba narodnih nošnji u Senti
  • 6. Smotra hrvatskog filma u Beogradu - treći dan
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima