Na somborskim salašima doručak je nekada bio važan obrok bez koga nije počinjao dan pun teških poslova na zemlji, u stajama i oko salaša. Zimi, kada nije bilo posla na njivi, doručkovalo se nakon što bi se namirila josag (stoka), pomuzle krave i spremila kukuruzovina za loženje paorske peći. Početkom prosinca svinjokolja je već bila završena i šunke i slanine usoljene ili već dimljene. Šunke i slanine solile su se dan nakon klanja, kada se meso ohladi. Radilo se to u velikim drvenim bačvama ili drvenim koritima. Slanina se u soli držala oko četiri tjedna, a šunke, ovisno o veličini, šest do osam tjedana. Važno je bilo da sol probije i u najdublje slojeve kako bi šunke, ako se ne pojedu do tada, izdržale visoke ljetne temperature. Slanina se vadila ranije i dimila tri do četiri dana. Dalje se sušila na promaji. Još neprosušena slanina jela se pržena uz mandaru i kuhani krumpir, što je bio kaloričan zimski doručak.
Sastojci:
- tri krumpira srednje veličine
- voda
- četiri šnite domaće slanine
- mast
- dvije jušne žlice brašna
- sol
- luk
Priprema:
Krumpire u ljusci skuhati u vodi. Ako želite da se brže skuhaju, posolite vodu. Uz to treba voditi računa da krumpiri budu približno iste veličine kako bi se istovremeno skuhali.
Dok se krumpiri kuhaju, izrezati nekoliko šnita slanine, skinuti tanko gornji sloj i zarezati na nekoliko mjesta.
Na malo masnoće propržiti slaninu, vodeći računa da će i sama slanina pustiti malo masnoće.
Izvaditi slaninu iz masti i u zagrijanu mast dodati dvije jušne žlice brašna. Na laganoj vatri propržiti, ali vodeći računa da ne zagori, zaliti s malo vode i kuhati dok ne provrije. Ako je potrebno, može se uliti još malo vode. Kada prokuha, probati i ako treba, jer slanina je pustila sol, još malo posoliti.
Skuhane krumpire oguliti i servirati s prženom slaninom i mandarom. Uz crni luk.
Izvor: Hrvatska riječ