Nema tko ju ne voli, nema tko ju ne pravi – njezino veličanstvo pogača! Možda je najpoznatiji nadjev za pogaču mak, ali pravi se i s rogačom, višnjama, orasima, bundevom...
Za ovu vrlo zastupljenu slasticu postoji puno sličnih recepata, a za nas ju je pekla iskusna kuharica Roza Gabrić iz Subotice. Kao dijete najviše je volila maminu pogaču, koja je, kako kaže, bila poznata u cijelom šoru kao najbolja.
„Moja mama Marcela Horvacki znala je jako dobro pravit pogaču. Njezina pogača je bila fina i kad je bila prazna, tj. s mašćom i soli. Uvik nam je pravila nediljom, da imamo užnu dok smo se sigrali na ledini s drugom dicom iz okolni salaša. Živili smo u Đurđinu.“
Roza je recept za pogaču vremenom usavršavala, iako je osnovica mamina. Nekada se koristila mast, ali naša kuharica kaže kako je tijesto mekše kad se stavi ulje. Također, mama joj nije razvlačila tijesto oklagijom, već rukama. Roza kaže da ona radi i na jedan i na drugi način.
Sastojci:
- 1 kg glatkog brašna
- svježi kvasac
- 2 dl ulja
- 3 jušne žlice šećera
- 0.5 l mlijeka
- 2 jaja
- prstohvat soli
- ulje za premazivanje
- 0,5 kg mljevenog maka
- korica limuna
Priprema:
U posudu prosijati 700 g brašna i dodati ulje, dva umućena jajeta, sol, šećer i 300 ml mlijeka. Na to izmrviti kvasac i sačekati da krene 15-ak minuta. Tada treba početi mijesiti tijesto i dodavati postupno ostatak brašna i mlijeka. Tijesto se mijesi 15 minuta, odnosno dok se ne stvori ujednačena masa. Treba mekano umijesiti tijesto i ostaviti da se diže sat vremena.
Za to vrijeme pripremi se nadjev – u našem slučaju mak izmiješati sa šećerom, omjer 70:30, odnosno po ukusu i dodati narendanu koricu limuna.
Kad se tijesto digne podijeliti ga na tri dijela. Formirati jupke i ostaviti ih još koji minut da odmore (ovo je važno raditi na stolnjaku zbog kasnijih postupaka). Jupku po jupku razvlačiti na debljinu 2 cm oklagijom ili prstima. Da bi se jupka bolje razvukla može se malo premazati uljem. Na razvučeno tijesto staviti nadjev, mak, po cijeloj površini i pošpricati s nekoliko žlica ulja. Pogaču motati uz pomoć stolnjaka tako što se diže rub sve više i više, sve dok se cijela ne umota. Gotovu pogaču poredati na pleh i premazati uljem. Peći na 200 stupnjeva 40-ak min, dok ne porumeni. Kad se ispeče, pogaču ponovno premazati uljem i pokriti krpom da „izmoli Boga“. Rezati kad se ohladi.
Izvor: Hrvatska riječ