U Beregu predstavljena monografija „Tradicijska baština, identitet i migracije bačkih Hrvata Šokaca“ i topoteka „Baština Hrvata u Srbiji“

Objavljeno: 11.03.2020. Pregleda: 39

BEREG radni stol na predstavljanjuUz veliki odaziv kazivača i drugih zainteresiranih, u Mjesnoj zajednici u Beregu u utorak, 10. ožujka Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata predstavio je monografiju „Tradicijska baština, identitet i migracije bačkih Hrvata Šokaca“ te topoteku „Baština Hrvata u Srbiji“. Knjigu je predstavila stručna suradnica za kulturne projekte i programe Katarina Čeliković te zahvalila svim kazivačima koji su tijekom nekoliko godina studentima Etnologije i kulturne antropologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu bili na raspolaganju za kazivanje o svojoj tradicijskoj kulturi. Ona je prenijela i posebni pozdrav dr. sc. prof. Milane Černelić, voditeljice ovog terenskog istraživanja i cjelokupnog projekta istraživanja baštine Hrvata u Vojvodini. Iznimno je dirljiv bio trenutak predaje knjige Đuli Srimac čija je majka na naslovnici monografije.

BEREG publika

U ime domaćina, Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva „Silvije Strahimir Kranjčević“ prisutne je pozdravio predsjednik Milorad Stojnić koji je i organizirao ovo predstavljanje te okupio zaljubljenike u stare fotografije. Naime, djelatnici Zavoda su tijekom popodneva započeli skeniranje fotografija koje su donosili vlasnici, a tiču se kulture bereških Hrvata. Dio je to projekta topoteke - virtualne arhivske zbirke „Baština Hrvata u Srbiji“ na međunarodnoj digitalnoj platformi Topoteka (https://hrvatisrbija.topoteka.net/) koju je predstavio administrator Josip Bako. Tijekom popodneva skenirano je oko 200 fotografija koje će biti dio spomenute Topoteke. /ZKVH; foto: Hrvatska riječ, Z. V./

Aktivnosti Zavoda

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Međunarodni okrugli stol - O Šokcima je rič
  • Tamo gdje tuga spava u Somboru
  • Predstavljanje ZKVH-a u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu
  • Uskrsni koncert u Maloj crkvi
  • XIII. Seminar bunjevačkog stvaralaštva u Tavankutu
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima