Pekmez od šipka

Objavljeno: 30.12.2024. Pregleda: 5

Pekmez od šipka

Pekmez od šipka jedna je od omiljenijih vrsta pekmeza, ali ako ga želite pripremati morate biti spremni na berbu šipka i višednevnu pripremu. Šipak se bere od rujna pa do studenog. Mora se paziti da plodovi ne budu nezreli i tvrdi, ni previše zreli i mekani. Berba, koja je često na manje pristupačnim mjestima gdje raste divlja ruža tek je početak posla.

U našem KuHaRu pekmez od šipka priprema Gordana Jaramazović.

Sastojci:

  • 3 kilograma šipka
  • 3 kilograma šećera
  • voda

Priprema:

Na svakom plodu nožem s vrha odstraniti crnu kapicu, ostatak cvijeta, a s druge strane iglice-drške. Šipak dobro oprati i raširiti ga na platno da se dobro prosuši i omekša. Tako ga ostaviti dan-dva. Staviti u lonac, naliti vodom toliko da je bude dva-tri prsta iznad i kuhati na umjerenoj vatri sat-dva, odnosno dok šipak ne omekša. Ako je potrebno, slobodno dodajte još vode.

Kuhani šipak ispasira se zatim na drvenoj pasirki za rajčicu i to dva do tri puta, prije ponovnog pasiranja prelijete s malo vrele vode. Pasira se dok se ne istisne sva kaša, a u pasirki ostanu samo sjemenke i ljuske. Ispasiranu gustu kaša procijediti na gusto sito i staviti da se kuha, stalno miješajući, oko sat vremena (otprilike će ispariti oko trećina.) U kašu se zatim doda šećer, i to na litru kaše na početku kuhanja pol kilograma šećera. Kuhati dva do tri sata, kao i kod svakog pekmeza stalno miješajući kuhačom. Za razliku od pekmeza od šljiva ili kajsija, pekmez od šipka ne pućka, pa vam neće prskati ili vas opeći. Poslije dodavanja šećera pekmez kuhati na srednjoj temperaturi dok pod kuhačom ne vidite da je kuhan. Kada je pekmez kuhan, pojavit će se i mjehurići na cijeloj površini, a ako želite biti sigurni možete izvaditi malo pekmeza na tanjurić i vidjeti kako se zgušnjava.

Kada je pekmez kuhan, skloniti posudu sa štednjaka, sipati vruć pekmez u vruće tegle, zatvoriti i prevrnuti ih naopako na nekoliko minuta. Vruće tegle zapakirati u deku i ostaviti do sutra. Izvaditi iz deke, ostaviti da se prohladi i odložiti na mjesto za čuvanje. Po želji pri kraju kuhanja može se dodati vanilija, limun, cimet ili neka druga aroma po okusu.

Izvor: Hrvatska riječ


Bunjevačka kuhinja

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2025
    Najave i kalendar
  • Godišnji susret betlemaša
  • Božićni koncert u Surčinu
  • Veliko prelo u Subotici
  • Tradicionalni Božićni koncert u Subotici
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima