Kitnikez

Objavljeno: 30.12.2024. Pregleda: 3

Dunja je iznimno ljekovito voće jer njen plod sadrži puno vitamina i minerala, a također sadrži bjelančevine, dijetalna vlakna i ugljične hidrate kao i malo masti. Dunja poboljšava probavu, liječi anemiju i pomaže kod upale želudačne i crvene sluzokože. Koristi se cijeli plod za kompot, pekmez, džem, liker, sjemenke dunje dobre su za čaj i kao posebna poslastica – kitnikez.

Stari vojvođanski specijalitet od dunja kitnikez još se u nekim krajevima zove i sir od dunja. Pravi se od dunja i šećera. Za naš KuHaR kitnikez je pripremala Lozika Goga Jaramazović.

Sastojci:

  • 1 kilogram očišćenih dunja
  • 800 grama šećera
  • 1 limun

Priprema:

Dunje dobro oprati, obrisati, očistiti od sjemenki (ne treba guliti koru samo očistiti fleke ako ih ima na kori) i isjeći na sitnije kockice. Staviti dunje u posudu i preliti vodom samo toliko da ogreznu, kuhati oko 20 minuta do pola sata, dok dunje ne omekšaju. Kada su skuhane treba odliti vodu, odnosno tekućinu od kuhanja a dunje ispasirati da se dobije gusta kaša. Suvremenim kućanicama posao može olakšati štapni mikser.

U ispasiranu masu dodati šećer, sok a može i rendana korica od limuna, pa staviti da se kuha; stalno miješati kuhačom da ne zagori. Kuhati oko sat vremena, ima kada treba i više, a dok se masa ne zgusne i kuhača ostavlja trag po posudi.

Skuhani kintnikez se razlije i izravna u tepsiji na otprilike 1 do 1,5 cm debljine. Tepsija prethodno može biti pokvašena hladnom vodom, premazana uljem, a sada se može staviti papir za pečenje. Ostavi se na sobnoj temperaturi da se hladi i dobro stegne poput pudinga. Sutradan se prevrne na papir, koji je na drugoj strani tepsije ili tacne i tako se ostavi da stoji još dva dana. Poslije nekoliko dana se reže na željene komade, suši se još nekoliko dana te poslaže u razne kutijice, dijeli prijateljima i isto tako ostavlja u hladnoj prostoriji i služi gostima ili je vrlo interesantan kada se nosi kao poklon.

Može se izliti i u razne kalupe za kolače ili modle za kuglof, mafine ili srneća leđa. Gotovi komadići kitnikeza mogu se uvaljati u prah šećer, žuti ili smeđi šećer.

Izvor: Hrvatska riječ

Bunjevačka kuhinja

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2025
    Najave i kalendar
  • Godišnji susret betlemaša
  • Božićni koncert u Surčinu
  • Veliko prelo u Subotici
  • Tradicionalni Božićni koncert u Subotici
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima