Sarma je jedno od najpoznatijih jela tradicijske kuhinje na ovim prostorima, koje svojom toplinom i bogatim okusom nezaobilazno obilježava zimske dane. Podrijetlo ovog jela vodi nas do Osmanskog carstva, odakle se receptura proširila u različitim varijantama diljem jugoistočne Europe. Iako se sarma može pripremati tijekom cijele godine, posebno je popularna u hladnijim mjesecima, kada se koristi kiseli kupus – ne samo zbog okusa, već i zato što je kišeljenje kupusa tradicijski povezano s pripremama za zimu. Sarma se također služi u svadbama, a posebno u Bačkoj, pa je postalo i nezaobilazno jelo naše kuhinje. Osim što grije tijelo i dušu, sarma je često na stolovima tijekom obiteljskih okupljanja, blagdanskih ručkova i posebnih prigoda. Njezina priprema, koja zahtijeva strpljenje i posvećenost, mnogima predstavlja i simbol zajedništva i tradicije, budući da se svi sjećamo kako smo kao djeca uživali u okusu sarme koju su nam kuhale naše majke i bake. Bez obzira na protok vremena i sve jači pritisak modernog doba, sarma ostaje omiljeni zimski specijalitet koji povezuje generacije.
Sastojci:
- veća glavica kiselog kupusa (prokule)
- 100 g crnog luka
- 100 g riže
- suncokretovo ulje
- 100 g suhe dimljene slanine
- 600 g miješanog mljevenog mesa (junetina i svinjetina)
- 1-2 jaja
- pola žličice slatke mljevene paprika; ako volite pikantno, dodajte ljutu mljevenu papriku po ukusu
- mljeveni papar i sol po ukusu
- 2-3 litre vode
- Za zapršku: brašno, ulje, slatka mljevena paprika
Prije kuhanja: Glavicu kiselog kupusa natrgati na listove, a od njih odrezati zadebljali korijenski dio. U loncu je potrebno ostaviti par listova za podlogu. Slaninu narežite na sitne kockice da se što bolje sjedine s mljevenim mesom. Luk ogulite i sitno nasjeckajte. Stavite rižu u vodu da odstoji, pa ga ocijedite.
Priprema nadjeva: Na ulju napola popržiti luk, pa dodati slaninu. U posebnu zdjelu stavite mljeveno meso, blago pirjanu slaninu i luk, rižu, slatku (i po želji ljutu) mljevenu papriku, sol i mljeveni papar po ukusu. Sve sastojke dobro izmiješati, dodavati jedno po jedno jaje i miješati dok masa ne bude ujednačena i malo rastresita.
Priprema:
Na sredinu lista kiselog kupusa staviti pripremljen fil, bočne dijelove lista prebaciti preko fila i smotati list do kraja. Preliti s malo ulja dno lonca i poredati listove kiselog kupusa koje smo odvojili za podlogu i redati složene sarme u krug. Poslagane sarme prekrijte listovima kiselog kupusa, nalijte vodu do vrha, poklopite i stavite na vatru da se kuhaju. Kad se pojavi prvi ključ, smanjite temperaturu i uz povremeno protresanje posude kuhajte sarmu 2-2,5 sata. Začiniti po želji. Na zagrijanom ulju popržite brašno i dodajte alevu papriku. Zapršku prelijte preko sarme i protresite lonac da se pomiješa sa saftom. Kuhamo još pola sata, ali pazimo da se sarme ne raskuhaju.
Posluživanje: Sarme možete poslužiti u dubokim vatrostalnim ili keramičkim zdjelama i na plitkim tanjurima. Stavljaju se dvije do tri sarme po osobi, prelivene s malo safta u kojem su se sarme kuhale.