U Golubincima održane Večeri i noći Ilije Žarkovića Žabara

Objavljeno: 06.12.2024. Pregleda: 14

U organizaciji HKPD-a Tomislav 22. studenoga u Golubincima je održana manifestacija Večeri i noći Ilije Žarkovića Žabara. Ova se manifestacija održava od 2010. godine u čast Golubinčanina, hrvatskog književnika i skladatelja tamburaške glazbe Ilije Žarkovića.

Osnivač škole tambure

Ilija Žarković rođen je 1947. godine u Golubincima, gdje je preminuo je 2009. Osnovnu školu završio je u Golubincima, a gimnaziju u Staroj Pazovi. Studirao je književnost u Sarajevu i Beogradu. Objavio je šest knjiga. Osim literature, Žarković je imao širok spektar umjetničkog interesiranja i angažiranja, ali glazba je bila njegov život. U mladosti rock 'n' roll, a tambura posljednjih dvadesetak godina života. Više od dvadeset godina bio je frontmen rock grupe Asteroidi. U zrelijim godinama električnu gitaru zamjenjuje tamburom i osamdesetih osniva tamburaški orkestar. Registriranjem HKPD-a Tomislav u Golubincima priključuje se Društvu sa svojim tamburašima i počinje sa školom tambure kroz koju je prošlo više desetaka mladih. Bio je ravnatelj tamburaškog odjela golubinačke udruge. S ovom je udrugom obišao sve najznačajnije folklorne festivale: Vinkovačke jeseni, Đakovačke vezove, Dužijancu... Golubinčani za Iliju Žarkovića kažu da nije bio materijalno bogat, ali je bio prebogat kulturom, vedrim duhom, mudrom riječju i to je svoje bogatstvo nesebično dijelio gdje god se nalazio.
„Zahvaljujući HKPD-u Tomislav iz Golubinaca, čiji je Ilija bio dugogodišnji član, jedan od osnivača, pokretač škole tambure i možda jedan od najzaslužnijih članova našeg Društva, prije 24 godine pokrenuli smo ovu manifestaciju. Želimo dati svoj mali doprinos kako bi Ilija ostao upamćen i kako bismo mu odali zahvalnost za sve ono što je učinio za našu udrugu i Golubince. S nama su svake godine pjesnici, recitatori, Ilijini prijatelji i štovatelji njegovog lika i djela koji živom riječju žele dati svoj doprinos ovoj manifestaciji“, kazala je predsjednica golubinačke udruge Anita Naglić.

Zoran Lepšanović bio je Ilijin dugogodišnji prijatelj s kojim je zajedno svirao: „Ilija i ja smo zajedno svirali sve do njegove smrti. Prvo smo bili rokeri. Kada smo prerasli s tom vrstu glazbe, prešli smo na tamburice. To mi je razdoblje ostalo u najljepšem sjećanju. Ilija je zaslužan i za osnivanje tamburaškog odjela u našem Društvu. Davno prije toga Golubinci su imali tamburaški orkestar koji se ugasio. Zajedno smo ušli u priču da osnujemo tamburaški orkestar u udruzi. Vremenom je izrastao u veliki tamburaški orkestar koji postiže prestižne rezulatate. Drago mi je što udruga tu tradiciju nastavlja i danas“, ističe Lepšanović.

Iliji u čast kroz pučki izričaj

Manifestaciju su ove godine uveličali pjesnici iz Hrvatske koji su željeli doprinijeti sjećanju na Iliju Žarkovića, ali i ostvariti i produbiti suradnju s golubinačkom udrugom: „U Golubincima sam prvi put bio prije 24 godine kada je udruga osnovana. Tada sam upoznao Iliju Žarkovića. Pamtim ga kao izvanrednog čovjeka i srdačnog prijatelja. Od tada redovito dolazim u Golubince, posebice na ovaj događaj. Razlog našeg posjeta je prisjetiti ga se i pronaći način da zainteresiramo one koji nemaju sluha za tradicijsku kulturu. Vidim da ima izvrsnih pjesnika i koji jako dobro svjedoče o svojoj pripadnosti, zavičajnosti, tradicionalnosti i kulturi. Mislim da je riječ previše važna i da je treba njegovati kroz pučki izričaj. Zato sam se potrudio da u Golubince dovedem naše najbolje pjesnike iz Slavonije kako bismo uspostavili suradnju i kako bismo mogli češće doći jedni kod drugih“, kazao je Andrija Matić iz Vukovarsko-srijemske županije i dodao da je Ilija Žarković puno pomogao pisanjem knjiga o tamburaškoj skladbi te da je početnicima otvorio put u tamburaški svijet.

Marija Komesarović, pjesnikinja iz Drenovaca u Hrvatskoj, prvi put je u Golubincima. Recitirala je nekoliko pjesama na ikavici: „Ja sam pučki pisac i pišem uglavnom da se ne zaboravi. Meni je 72 godine i svjedok sam vremena kada se puno toga radilo ručno. Mnogo toga se danas promijenilo. Drago mi je da sam našla i vremena i snage da zapišem nešto o tome kako se nekada živjelo i kako je život izgledao nekada. Mnogi danas žale za tim vremenima. Bojim se da su izazovi isti u vremenima koja su pred nama, ali mi se čini da su opasniji. Počašćena sam što sam pozvana u Golubince. Osjećam da smo jedan narod i da nas dijeli samo granica. Pohvaljujem entuzijazam voditelja golubinačke udruge na radu na očuvanju baštine. Nadam se produbljivanju suradnje u budućnosti“, istaknula je pjesnikinja iz Hrvatske.

Mato Damjanović, pjesnik iz Strizivojne, recitirao je nekoliko svojih pjesama na ikavici: „Kad je riječ o čovjeku zbog čijeg smo imena i djela došli ovamo, vidio sam ga prije 20-ak godina kada su srijemske udruge gostovale na Vinkovačkim jesenima. Kada je gostovala udruga iz Golubinaca, Ilija se predstavio svojim pjesmama. Na mene je ostavio veliki dojam. Njemu u čast došao sam u Golubince recitirati nekoliko svojih pjesama. Pišem na ikavici, lokalnom dijalektu svog sela. Jedna pjesma se zove E baš te ne dam i ona se odnosi na obranu naše šokačke ikavice. Ikavica se polako i kod nas gubi i smatram da je važno pisati da se ne zaboravi i predstaviti je i u drugim govornim područjima“, navodi pjesnik iz Hrvatske.

Osim pjesnika iz Hrvatske, posjetiteljima su se predstavili i domaći pjesnici i Ilijini prijatelji Miša Valok i Mata Groznica. Drugi dio događaja bio je posvećen vinima o kojima je govorio Mladen Papak, vlasnik vinarije Papak u Iloku. Kulturni događaj posvećen Iliji Žarkoviću uljepšali su tamburaši HKPD-a Tomislav. Manifestaciju su podržali Općina Stara Pazova i Mjesna zajednica Golubinci.

Izvor: Hrvatska riječ (S. D.)

Aktivnosti Zavoda

Pogledajte sve

Moglo bi Vas zanimati...

  • 2024
    Najave i kalendar
  • Tradicionalni božićni koncert Katedralnog zbora Albe Vidaković
  • Božićni koncert u Maloj crkvi
  • Božićni koncert svih župnih zborova Srijemske biskupije
  • Božićni koncert HKPD Jelačić
  • Godišnji susret betlemaša
Pogledajte sve

Obaveštenje o kolačićima