Već više od 140 godina sredinom prosinca iz tiska izlazi Subotička Danica, katolički kalendar za narednu godinu. Subotička Danica je više od običnog kalendara za narednu godinu, ona je svojevrsni prikaz godine koja je prošla, ali i čuvarica povijesnih činjenica objedinjenih na više od 300 strana. Proteklu godinu najbolje je opisao urednik Danice vlč. Josip Štefković riječima: „Subotička Danica nam svjedoči koliko nas je i kakvi smo. Kada se sve sumira i promotri, života je i tijekom 2024. godine bilo na ovim prostorima drage nam Subotičke biskupije. Još ima vjere. Još ima zajedništva. Na sve se događaje ne može niti stići koliko ih je. Ne mogu se svi niti pobrojati. Možemo i kritički gledati kako na našu prošlost tako i na sadašnjost, pa i nas same. Danica nas radije potiče da na sve to gledamo s ponosom i zahvalnošću prema dragom Bogu i marljivim i pobožnim ljudima“.
Danicu je i ovoga puta uredilo Uredničko vijeće, kojeg čine glavni i odgovorni urednik vlč. Josip Štefković, mons. Stjepan Beretić, Katarina Čeliković, Terezija Sekereš, Vesna Huska i Marko Tucakov.
Kako nalaže stoljetna praksa, na prvim stranicama Danice je katolički i pravoslavni kalendar, te prostor za bilješke, a svaki mjesec obilježen je i starim mudrim izrekama, koje nagovješćuju što nas čeka tijekom godine, poput: U siječnju vode – vino nam ode, ili Bolje da te majka bije, nego ožujsko sunce grije.
Rubriku Papa govori Crkvi i svijetu uredio je mons. dr. Andrija Anišić, a govori o vrlo aktualnoj temi – Sinodi i molitvi. Neizostavna rubrika u Danici je Duhovnost koja nas, kako je urednik rekao, „informira i formira kako bismo mogli zauzeti ispravan stav o privatnim objavama. Informira nas o povijesti pobožnosti Malom Isusu, potječe na svetost, vjeru i pobožnost“.
Narodno blago naziv je rubrike koja ovoga puta podsjeća na stare običaje i to najviše iz Sonte, a opisala ih je Ruža Silađev. Svaka („velika“) Danica ima i Malu Danicu, koju je priredila Katarina Čeliković, a koja je prikaz onoga što su djeca imala u protekloj godini. Jasno je da je tu Dužijanca malenih, ali i razni zadaci i zanimljivosti za najmlađe čitatelje. Nadovezuju se i prikladni tekstovi za mlade, koje je priredila Terezija Sekereš.
Slijedi razgovor s obitelji Suzane i Bojana Bako, koja je nagrađena ove godine u sklopu Dužijance i Dana Katoličkog društva Ivan Antunović. S njima su razgovarali Vesna i Ladislav Huska.
Među stalnim rubrikama je Kultura u kojoj piše Branimir Kopilović, Da ih ne zaboravimo priredio je vlč. Josip Štefković, dok je o stogodišnjici rođenja hrvatskih akademika Gaje Alage i Mirka Vidakovića pisao Antun Vujević. Povijesni kutak je i ove godine vrlo sadržajan, a u njemu pišu: mons. Stjepan Beretić o Kaločko-bačkom nadbiskupu Györgyu Császkiju i Čonoplji, Marija Šeremešić pisala je o Hrvatskom seljačkom pjevačkom društvu Šokac u Monoštoru, te mons. Andrija Anišić koji je pisao o oltarima iz povijesti crkve sv. Roka u Subotici. U Danici se možete podsjetiti i ovogodišnjih jubilaraca, odnosno jubilarki, a tekst o duhovnim zvanjima u protekloj godini donosi Marko Tucakov.
Danica se sjeća i trojice svećenika koji su preminuli u protekloj godini, a djelovali su u Subotičkoj biskupiji.
Pročelnik izdavačkog odjela Katoličkog društva Ivan Antunović, vlč. Tomislav Vojnić Mijatov zabilježio je i događaje Od Danice do Danice u Subotičkoj biskupiji, ali i šire.
Cijela Danica prožeta je poezijom ovdašnjih autora, ali i fotografijama koje doprinose boljem sjećanju na ono što je obilježilo proteklu kalendarsku godinu. Brojni su tu još sadržaji koji se mogu čitati i na kojima se može zadržati, kako oni najmlađi, tako i najstariji čitatelji.
Ono što je drugačije u ovogodišnjoj Danici jest posljednja stranica koja ovoga puta nema fotografiju neke crkve, nego logo Jubilejske 2025. godine s geslom Hodočasnici nade. Upravo to geslo daje nam nadu da će godina koja je pred nama biti bogata događanjima, a o njima ćemo čitati u narednoj Danici.
Izvor: Hrvatska riječ (Ž. V.)