Književno-pjevačka večer Ikavica – govor hercegovačkih, dalmatinskih, ličkih, bosanskih, šokačkih i bunjevačkih Hrvata jedina je manifestacija u Vojvodini koja, osim bunjevačke i šokačke, u programu predstavlja i ikavicu drugih hrvatskih skupina. Manifestaciju organizira Hrvatsko kulturno društvo Vladimir Nazor iz Stanišića, a kada su prije 15 godine održali prvu večer ikavice želja im je bila da se u Bačkoj čuje i ikavica drugih hrvatskih subetničkih skupina.
Na tom tragu ostali su svih 15 godina, pa se u subotu, 30. studenoga, na Večeri ikavice čula bunjevačka ikavica, ikavica iz Hercegovine, lička i dalmatinska.U programu su sudjelovali Ženski pjevački zbor iz Kaćmara, Etno sastav Sinovi Hercegovine iz Širokog Brijega, Kulturno-umjetnička udruga Gacka iz Ličkog Lešća, KUD Kamen Bukovice iz Rodaljice kod Benkovca, ženska klapa Dalmatinke iz Zadra, KUD Vrilo iz Obrovca Sinjskog i pjesnikinja Ljiljana Crnić iz Beograda: „Dolazimo iz Rodaljice, to je jedno malo selo u zadarskom kraju. Predstavili smo se s izvornim napjevima i tradicijskim glazbalima – diplama i sviralama. Selo nam odumire, pa talente okupljamo iz više sela Bukovice, tako da imamo i mladih. Uspjeli smo prije osam godina u Benkovcu organizirati Festival izvornih glazbala koji je jedinstven u Hrvatskoj. Osim glazbala, prezentiraju se i najstariji napjevi koji su pod zaštitom UNESCO-a. Treći puta smo na Večeri ikavice u Stanišiću. Sada je to već postalo i prijateljstvo s ljudima iz stanišićke udruge“, kaže predsjednik KUD-a Kamen Bukovice Marijan Kamber.
„Ženska klapa okupila se 2018. godine na inicijativu etnomuzikologa dr. sc. Ive Brkića koji je godinama skupljao građu sa željom da te pjesme ponovno oživi. Tako je napravio audiciju kako bi odabrao glasove koji su odgovarajući za te napjeve. Odabrao je nas četiri koliko klapa i danas ima članica, njegujemo izvorno klapsko pjevanje. U Stanišiću smo predstavili tradiciju Bukovice, Ravnih kotara i otoka Iža, rekla bih u malom smo predstavile Zadarsku županiju“, kaže predsjednica udruge Dalmatinka iz Zadra Zvjezdana Radan.
Gosti Večeri ikavice donijeli su u Stanišić dio tradicije krajeva iz kojih su poslije Drugog svjetskog rata naseljena nekada njemačka sela Stanišić i Riđica. Tijekom kolonizacije u Vojvodinu doseljeno je oko 5.000 Hrvata. U Stanišić su došli kolonisti s područja kotara Sinj, Knin i Split i s područja Dalmacije, dok je Riđica naseljena kolonistima iz sjeverne Dalmacije: „Potomak sam jednog od Stanišićanaca koji se vratio u Hrvatsku. Otac se nakon studija u Novom Sadu vratio u stari kraj. Drago mi je da udruga u Stanišiću održava veze s krajevima odakle su Hrvati kolonizirani u Stanišić i Riđicu. Nažalost, sada ih je jako malo ostalo, ali Splitsko-dalmatinska županija i dalje će podupirati ovu udrugu“, kaže član Odbora za Hrvate izvan Hrvatske Splitsko-dalmatinske županije Stipe Samardžić.
Izvor: Hrvatska riječ (Z. V.)