Šesti hrvatski slavistički kongres svečano je otvoren 10. rujna 2014. godine, u vukovarskom Dvorcu Eltz. Kongresu, a trajao je do 13. rujna. S ciljem afirmacije kroatistike u slavenskim, a time i svjetskim akademskim sredinama, ove je godine okupio 270 domaćih i inozemnih slavista iz Poljske, Austrije, Njemačke, Mađarske i Vojvodine. Osim u Vukovaru, rad Kongresa odvijao se i u Vinkovcima. Sastavni dio svakog Kongresa čine i stručni izleti, a ove godine sudionici su, uz Vukovar i Vinkovce, obišli Vučedol, Tovarnik i Ilok te Đakovo.
Tijekom programa otvorenja dodijeljene su i tradicionalne nagrade Hrvatskoga filološkog društva. Ove godine medalja Stjepana Ivšića uručena je hrvatskom jezikoslovcu akademiku Stjepanu Babiću; medalja Antuna Barca književnom znanstveniku Stanislavu Marijanoviću, a medalja Vatroslava Jagića, koja se dodjeljuje inozemnomu slavistu-kroatistu za promicanje hrvatskoga jezika, književnosti i kulture, Ruskinji Svjetlani Olegovnoj Vjalovoj.
Od osam tematskih cjelina programa Kongresa, ove je godine prvi puta bila i zasebna programska sekcija posvećena književnim, jezikoslovnim i temama iz tradicijske kulture Hrvata izvan Hrvatske, među ostalim i one o Hrvatima iz Vojvodine. Dr. sc. Tomislav Čužić izlagao je na temu „Hrvatska nastava u Vojvodini – iz kuta gimnazijalaca“, dr. sc. Stjepan Blažetin izložio je referat „'Vječne vode' Stanislava Prepreka“, Katarina Čeliković „Jezikoslovne i književne teme u kalendaru Subotička Danica“, a Tomislav Žigmanov „Ideologije i identiteti u književnim prilozima Klasja naših ravni prvoga tečaja (1935.-1944.)“.
Kongres suorganiziraju Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkoga društva i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a održava se pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Ministarstva kulture. Ističemo kako je član Organizacijskog odbora VI. hrvatskog slavističkog kongresa bio i ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov.
Na svečanom zatvaranju VI. hrvatskog slavističkog kongresa u Vinkovcima, u subotu 13. rujna, župan Božo Galić je istaknuo svoje zadovoljstvo što je kongres održan u ovoj županiji te je bio jedan veliki događaj kako za županiju tako i za Republiku Hrvatsku.
„Prezentirani su brojni radovi i održane kvalitetne rasprave, prikazivali su se rezultati istraživanja i rada u književnom i kulturološkom segmentu, a i popunjenost je bila na visokoj razini s velikim brojem mladih znanstvenika, što nas je ugodno iznenadilo“, zadovoljno je istaknuo prof.dr.sc. Stipe Botica, predsjednik OO VI. hrvatskog slavističkog kongresa.
Na prijedlog prof. Botice, sudionici Šestog slavističkog kongresa jednoglasno su podržali Priopćenje o bunjevačkim govorima u Srbiji kao sastavnom dijelu novoštokavskog ikavskog dijalekta, u svjetlu najnovijih asimilacijskih nastojanja kojima su izloženi Hrvati Bunjevci u Bačkoj. „Nastojanja da se iz subetničke osnove tamošnjih Hrvata i njihovih govora, koji čine sastavni dio hrvatske jezične baštine, osigura status posebnog 'Bunjevačkog jezika i nacije' koji se ima izučavati u državnim školama u Srbiji ocijenjena su nastavkom sustavne asimilacijske politike koja nema uporište ni u znanosti ni u demokratskim standardima Europske unije u odnosu prema nacionalnim manjinama“, stoji u Priopćenju. Kongres je pozvao predsjednika Hrvatske, predsjednika Vlade, predsjednika Sabora, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske da o ovom kršenju prava hrvatske nacionalne manjine – jednog od temeljnih europskih civilizacijskih načela – nedvosmisleno progovori i zaštiti hrvatsku nacionalnu manjinu u Srbiji te traži dosljedno poštovanje manjinskih prava, potpisanih i međudržavnim ugovorom.
Na svečanosti zatvaranja bila je nazočna i pročelnica UO za obrazovanje i sport Vukovarsko-srijemske županije doc. dr. sc. Jadranka Mustapić Karlić.