Vlado Gotovac (1930.- 2000.) bio je pjesnik, esejist, filozof, disident i političar i smatra se jednom od najvažnijih hrvatskih javnih ličnosti u drugoj polovici XX. stoljeća. Upravo o njemu i njegovu životu ugrađenom „u obranu slobode pojedinca i vlastite domovine“ govori monodrama „Moj slučaj“, koja je 4. prosinca 2013. godine gostovala u Subotici, na sceni tamošnjeg Dječjeg kazališta. Predstava je nastala u produkciji Glumačke družine „Histrion“ iz Zagreba, a rađena je prema Gotovčevim zapisima u izboru spisatelja Čede Price. Dramatizaciju i režiju potpisuje Boris Svrtan, koji ujedno i glumi u predstavi.
U skoro sat i pol vremena koliko predstava traje, Svrtan nas je proveo kroz Gotovčevo predratno djetinjstvo i odrastanje, poslijeratnu zrelu dob i stvaralaštvo, a potom i zatvorske godine, dok su putem zvučnih snimki njegovih govora (Gotovac je poznat i kao jedan od ponajboljih hrvatskih retoričara) približene ideje koje je promicao u svojem političkom djelovanju tijekom 90-ih prošloga stoljeća. Osim Gotovca, Svrtan tumači i nekoliko drugih likova koji su se pojavljivali u različitim razdobljima života glavnoga lika (policijski inspektor, zatvorski čuvari...).
U pitanju je zahtjevno, ali i odlično glumačko ostvarenje, o čemu svjedoči i to da je Boris Svrtan upravo za ovu ulogu na Festivalu glumca 2013. godine dobio nagradu „Fabijan Šovagović“ za najboljeg glumca.
Iako prikazuje svu tragičnost njegove sudbine, ponajprije pakao zatvoreničkog iskustva (gdje je dospio nakon montiranog procesa), predstava ima i svoje duhovite segmente, budući da je i sam Gotovac, unatoč svim stradanjima, uspio sačuvati vedrinu duše. U konačnici, predstava se dotiče i hrvatske suvremenosti prožete ne samo ekonomskom nego i moralnom krizom, posebice u političkom životu. U tom smislu, komad funkcionira i kao univerzalni poziv na dostojanstvo obespravljenih i poniženih građana, te ohrabrenje za odgovorni aktivizam nasuprot malograđanskom mirenju s nepravdom.
U razgovoru nakon predstave, glumac i redatelj Boris Svrtan kaže kako mu je motivacija za rad na ovoj monodrami bila Gotovčeva moralnost i principijelnost koje, kako ističe, danas manje-više nema.
„Vlado je bio tako definiran od malena da bude čovjek koji svojim primjerom, ne samo u politici nego i u životu, bude svjetionik. On je u današnjem kulturnom i političkom životu Hrvatske, pa i oko nje, velika paradigma. On je govorio kako treba biti hrabar i ne iznevjeriti vlastitu sudbinu. Čini mi se kako smo danas u ovom korporacijskom svijetu prepunom ideologija, koje su u principu samo sluge kapitala, zaboravili ono što je elementarno. A to su ljudskost, odgovornost, plemenitost, elementarni, neuprljani moral, sve ono čega danas nedostaje, osim možda kod običnih ljudi. Vlado Gotovac je bio veliki čovjek koji nikada nije prestao osjećati najobespravljenijeg čovjeka na svijetu, i nažalost prošao je sudbinu od vrha do dna, pa natrag na vrh, pa ponovno na dno. Cijeli je život živio u skladu sa svojim uvjerenjima, što je danas vrlo rijetko“, kaže Boris Svrtan.
Praizvedba monodrame „Moj slučaj“ bila je početkom 2013. godine u Zagrebu, a od tada je uspješno gostovala u brojnim gradovima pred punim gledalištima.
Tekst: D. B. P.
Fotografije: Hrvatska riječ i Ljiljana Dulić Mészáros