U okviru manifestacije pod nazivom „Etno dan", jednom od mnogih podprojekata u okviru višegodišnjeg projekta „Afirmacija multikulturalizma i tolerancije u Vojvodini" učenici, nastavnici i ravnateljica OŠ „Matija Gubec" iz Tavankuta prikazali su disnotor na starinski način bunjevačkih Hrvata.
U rano jutro 6. ožujka 2010. godine, grupa učenika sedmih i osmih razreda i njihovih nastavnika okupili su se ispred škole u Tavankutu. Disnotor je održan na bać Palikinom salašu u blizini Ljutova. Uz pomoć velikog poznavatelja običaja i povijesti ovih krajeva Alojzija Stantića, lokalne mještanke snaš Lozike Skenderović i, naravno, belera Nikole Dulića, pokušali smo oživjeti te prikazati starinski način izvedbe disnotora i svih običaja vezanih uz taj značajni događaj za naše stare.
Svi sudionici dali su svoj maksimalni doprinos u realizaciji projekta zvanog: „Disnotor" (čišćenje crnog luka i češnjaka, pripremi slame za paljenje, pranju i raspravljanju svinje, čišćenju crijeva, sječenju i prženju žmara, sječenju mesa za paprikaš, divenice, tradicionalni ručak i večera uz tamburašku glazbu, vašange...).
Na salašu su nam se pridružili i tamburaši HKPD „Matija Gubec" Tavankut, koji su nam navečer svirali nakon završetka disnotora „učisto" - uraditi posao u potpunosti, ne ostavlja se ništa za drugi dan.
Osim gore spomenutih osoba, disnotoru je nazočila i generalna konzulica Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Ljerka Alajbeg, a posjetio nas je i predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Branko Horvat. Aktivno su sudjelovali i predsjednik Savjeta roditelja škole Tome Vojnić Mijatov kao i članovi školskog odbora Vesna Benčik i Vesna Harangozo.
Nikola Stantić 8.a
OŠ "Matija Gubec" Tavankut