Opći podaci
Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevački pisama
Osnovana 2009.
Broj članova: 50
Kontakt
Lajosa Jóoa 4a, 24000 Subotica,
Tel: +381 (0)63 808 7836;
E-mail: hgu.fbp@gmail.com
Vodstvo
dr. Marko Sente, predsjednik
Vojislav Temunović, dopredsjednik
Manifestacije
Festival bunjevački pisama, rujan
Smotra dječjih pjevača i zborova, rujan
Tambura Instrumental Festival, travanj
Proljetni koncert, svibanj
Godišnji koncert udruge, studeni
Više o udruzi
Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevački pisama je kulturna udruga iz Subotice. Utemeljena je 24. XI. 2009. izdvajanjem dijela članova organizacijskog odbora Festivala iz Hrvatskog kulturnog centra Bunjevačko kolo iz Subotice.
Udruga je utemeljena s ciljem očuvanja i popularizacije glazbene kulturne baštine, unapređivanja glazbene kulture i umjetnosti, edukacije građana, a posebno djece i mladih o značaju čuvanja, zaštite i unaprjeđenja glazbene kulture i umjetnosti Hrvata – Bunjevaca.
U sklopu Udruge djeluje Dječji festivalski tamburaški orkestar, koji ima 35 članova i koji svira na Smotri dječjih pjevača i zborova. Osim na Smotri, Dječji orkestar ima tijekom godine nastupe i na manifestacijama hrvatskih udruga kulture na kojima su prisutna djeca osnovnoškolske dobi, poput maskenbala, priredbi i javnih satova u osnovnim školama, u Subotici i okolici. Surađuje sa sličnim orkestrima pri glazbenim školama iz cijele Vojvodine.
Veliki festivalski tamburaški orkestar ima oko 30 članova, a nositelj je izvedbe na Festivalu bunjevački pisama. Utemeljen je 2001. godine, kada i „Festival bunjevački pisama“. Članovi tamburaškog orkestra dobi su od 14 do 22 godine, a ujedno su i učenici Glazbene škole te polaznici škole tambure pri udruzi. Orkestar u sadašnjem sastavu djeluje već šestu godinu, postižući vrlo lijepe rezultate. Svake godine prati soliste pjevače na festivalu, a ima i svoje samostalne nastupe u okviru kulturnih događaja u gradu Subotici i šire.
Godine 2009. orkestar je bio na međunarodnom natjecanju „Tamburica Janike Balaža“ u Novom Sadu. Osvojio je drugo mjesto, a mladi primaš orkestra Miran Tikvicki titulu najboljeg primaša. 2012. osvaja drugu nagradu u obje kategorije.
Orkestar je imao zapažen nastup na II. međunarodnom festivalu tambure u Osijeku koje organizira Škola Batorek, te nastupe u Kalači, Kaćmaru i Desku u Republici Mađarskoj.
Na smotrama tambure koje priprema aktiv nastavnika tambure, svake godine ponese prve nagrade. Smotre su do sada bile u Subotici, Pančevu, Somboru, Vršcu, Adi, Bečeju, Zrenjaninu, Kikindi.
Godine 2013. na pokrajinskom festivalu tamburaša osvaja prvu nagradu sa 100 bodova. Orkestar je tijekom te godine imao i zapažene nastupe na X. festivalu vojvođanske tambure, festivalu u Pljevljima, a 2014. i 2015. godine na Međunarodnom festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku, gdje je nastupivši prvi put dobio visoku ocjenu i Zlatnu plaketu Tambura Paje Kolarića. Bilježi uspješnu turneju u Varaždinu i Novom Marofu te brojne humanitarne koncerte i nastupe u okviru hrvatske zajednice u Vojvodini.
Orkestar radi na njegovanju i čuvanju prave vojvođanske tamburaške tradicije. U svom repertoaru ima kompozicije pisane za tamburu, transkripcije, narodne pjesme i igre svoga kraja.
Dirigentica tamburaškog orkestra je Mira Temunović, koja radi kao profesorica tambure u Glazbenoj školi u Subotici.
Glavna manifestacija udruge je Festival bunjevački pisama, koji traje od 2001. godine.