U organizaciji Caritasa Sveta Anastazija iz Srijemske Mitrovice 10. je srpnja u baroknoj dvorani mitrovačkog Muzeja Srema otvorena izložba tkanih tepiha nastalih u okviru projekta Erasmus+ TEPIH (Tkanje, Ekologija, Poučavanje, Inkluzija, Harmonija). Prošle godine u rujnu Udruženje osoba s intelektualnim smetnjama Regoč iz Slavonskog Broda i mitrovački Caritas započeli su jednogodišnji projekt posvećen edukaciji ranjivih grupa stanovništva, štićenika navedenih udruženja. Projektom je obuhvaćena i partnerska suradnja strukovnih škola u dva grada, ŠOSO Radivoj Popović iz Srijemske Mitrovice i Obrtnička škola Slavonski Brod. Izložba predstavlja rezultat marljivog i kreativnog rada osoba s intelektualnim teškoćama i mentalnim oboljenjma (OMIT), koje su kroz projektne radionice svladale vještine tkanja te napravile mnoštvo unikatnih tepiha izrađenih od recikliranih materijala.
Doprinos radnoj terapiji
Rezultati projekta su neformalni kurikulum za osposobljavanje trenera, prilagođeni program za osposobljavanje OMIT, set digitalnih materijala, osam osposobljenih trenera za poslove tkanja, dvanaest osposobljenih korisnika, edukacija i praksa trenera, šesnaest radionica i pet javnih akcija prikupljanja stare odjeće te kupnja dva velika i dvanaest malih razboja za tkanje. Ukupan grant projekta je 60.000 eura. O cilju projekta govori i njegov akronim: tkanje – kao nova okupacijska terapija korisnika, ekologija – jer se za tkanje koriste materijali iznošene odjeće, poučavanje – edukacija volontera, zaposlenih i krajnjih korisnika novim znanjima i vještinama, inkluzija i harmonija – koje svjedoče da se bez obzira na naše sepcifičnosti može zajedno raditi, stvarati i živjeti.
„Još mjesec dana ostalo je do kraja projekta koji će se završiti zajedničkom konferencijom u Slavonskom Brodu. Ovo nam je osmi projekt Erasmus i četvrti koji provodimo s Hrvatskom. Radosna sam i ponosna zbog toga i nadam se da ćemo s našim partnerom surađivati i na drugim projektima“, istaknula je koordinatorica Caritasa Sveta Anastazija Kristina Dragišić.
Kako je istaknula, dnevni boravak Caritasa Sveta Tereza skrbi o osobama s intelektualnim smetnjama. „To su mentalno oboljele osobe koje se trabaju prilagoditi bilo kakvoj radnoj terapiji. Budući da je edukacija naših trenera trajala tri mjeseca, mi smo za to vrijeme njih prilagođavali, upoznavali ih s radom na tkalačkim strojevima i kada su treneri došli, oni su sudjelovali u pripremnim radovima prije tkanja. Materijali koje rabimo za tkanje su korištena odjeća. Projekt ima jedan ekološki aspekt. Važno nam je, osim što će naši korisnici i volonteri biti obrazovani za cijeli život, da imaju i proširen raspon svojih aktivnosti te da će djelovati ekološki“, kaže Dragišić.
S ciljem olakšavanja rada s djecom, tkalačke strojeve dobila je i ŠOSO Radivoj Popović iz Srijemske Mitrovice.
„U okviru škole imamo dnevni boravak Sunce. Tamo radimo s djecom od 17 godina i više. Dolaze nam djeca koja završe osnovno i srednje obrazovanje u školi Radivoj Popović i tu provode svoje vrijeme. Škola je dobila nove stolne tkalačke strojeve što će našim korisnicima olakšati rad prilikom tkanja. To puno znači našim korisnicima, budući da većina njih ima poteškoća s hodanjem. Ova izložba je važna jer će građani moći vidjeti što oni rade, koliko su uključeni u zajednicu i koliko doprinose razvoju zajednice i našeg grada. Oni se osjećaju potpuno ispunjeno jer znaju da su njihovi radovi negdje izloženi i da će to vidjeti veliki broj ljudi“, kazala je uposlenica škole Ivana Darabašić.
Poticaj za inkluziju i kreativnost
Uz zaposlenike, korisnike mitrovačkog Caritasa i goste iz Srijemske Mitrovice, otvorenju izložbe prisustvovali su i predstavnici vodećeg partnera projekta iz Slavonskog Broda. Prva takva izložba održana je u tom gradu.
„Imamo iskustva u organiziranju radionica i raznih edukacija, pisanju i provođenju projekata, ali ovo nam je prvi projekt Erasmus koji radimo u suradnji s caritasom iz Srijemske Mitrovice. S njima smo uspostavili suradnju i dobili određenu korist što se tiče provođenja projekata Erasmus, a opet dali smo svoj doprinos i kroz edukaciju, pružili im dodatno znanje i vještine koje će moći koristiti u radu s osobama s intelektualnm teškoćama i mentalnim oboljenjima. Izložbe su rezultat našeg višemjesečnog rada koji smo proveli prvo kroz edukacije trenera kako bismo ih osposobili da mogu samostalno organizirati radionice s osobama s intelektualnim teškoćama i mentalnim oboljenjima. Rezultat tih radionica su tkani tepisi, rukotvorine izrađene na tradicionalan način i ponosni smo na to jer je to rad i naših trenera i naših korisnika. Važno je da su oni stekli vještine kojima će možda moći nekada konkurirati na tržištu rada ili za neke svoje vlastite potrebe“, kazala je voditeljica udruge Regoč Tanja Pasler.
Svi zainteresirani izložbu mogu pogledati u Muzeja Srema do 24. srpnja.
Izvor: Hrvatska riječ (S. D.)