Kulturni krajolik Bača, smješten u srcu Panonske nizine, bio je nominiran za prestižnu UNESCO-ovu listu svjetske baštine. Nominaciju je predala Republika Srbija 28. siječnja 2022. godine putem Ministarstva kulture i informiranja. Iako ovo područje obiluje bogatom poviješću, kulturnim naslijeđem i jedinstvenim prirodnim obilježjima, nominacija je 2024. godine odbijena. Ključni razlozi za ovu odluku ukazuju na izazove s kojima se suočava regija, ali i na potencijale koji još uvijek mogu biti iskorišteni. Svima nam poznata regija prostire se između rijeka Dunava i Mostonge, s površinom od preko 46.000 hektara. Ovo područje poznato je po plodnom tlu, raznovrsnim prirodnim staništima i arheološkim lokalitetima koji datiraju još iz neolita. Povijesne znamenitosti, poput srednjovjekovne Bačke tvrđave, franjevačkog samostana iz 12. stoljeća i pravoslavnog samostana Bođani, svjedoče o bogatoj povijesti isprepletenoj kulturnim i religijskim utjecajima. Unatoč ovim atributima, ICOMOS, stručno tijelo zaduženo za evaluaciju nominacija, zaključilo je kako kulturni krajolik Bača ne ispunjava uvjete za upis na UNESCO-v popis. Ova odluka donesena je na temelju više kritičnih aspekata koji se odnose na univerzalnu vrijednost, autentičnost i integritet krajolika.
Ključni razlozi za odbijanje
Odluka stručnog tijela ICOMOS-a temeljila se na više ključnih nedostataka koji su jasno ukazali na potrebne korekcije prije ponovne nominacije. Prvi i možda najozbiljniji nedostatak bila je nemogućnost da se jasno dokaže univerzalna iznimna vrijednost ovog krajolika. Iako je nominacija naglasila važnost područja kao mjesta kontinuirane naseljenosti od neolita te bogatu povijesnu raznolikost, stručnjaci su smatrali da ovi elementi nisu dovoljno uvjerljivo povezani s materijalnim dokazima. Na primjer, iako postoji više od 350 arheoloških nalazišta, nominacija nije pokazala kako ti nalazi nadmašuju slična arheološka mjesta u regiji ili svijetu. Dodatno, povijesni značaj interakcije između različitih kultura – poput utjecaja Rimskog Carstva, Osmanskog Carstva i Habsburške Monarhije – nije bio adekvatno predstavljen kroz konkretne fizičke ostatke ili očuvane tradicije.
Drugi važan razlog odbijanja bila je znatna transformacija krajolika tijekom posljednja dva stoljeća. Hidrotehnički projekti, uključujući izgradnju kanala, nasipa i sustava za navodnjavanje dramatično su promijenili izvorni karakter prostora. Tradicionalni odnosi čovjeka i prirode, koji su nekada definirali krajolik, zamijenjeni su modernim sustavima intenzivne poljoprivrede. Tradicionalni salaši, simboli autentičnog načina života, u velikoj su mjeri napušteni ili prilagođeni suvremenim potrebama, što je dodatno oslabilo povijesnu priču koju krajolik prenosi. Iako su ovi infrastrukturni projekti bili ključni za razvoj regije, smatrano je da su nepovratno izmijenili autentičnost područja.
Granice nominiranog područja također su izazvale kritike. Evaluatori su istaknuli da granice nisu bile dovoljno jasno definirane, što je otežalo procjenu opsega i zaštite ključnih atributa krajolika. Nadalje, izostanak tampon zone, koja bi pružila dodatnu zaštitu od vanjskih utjecaja poput urbanizacije ili intenzivne poljoprivrede, ocijenjen je kao ozbiljan nedostatak. Tampon zona je posebno važna za očuvanje povezanosti kulturnog krajolika s njegovim prirodnim okruženjem, što je u ovom slučaju izostalo.
Upravljanje krajolikom pokazalo se kao još jedan izazov. Iako postoji Fondacija za upravljanje kulturnim krajolikom Bača, njezini kapaciteti nisu smatrani dovoljnima za učinkovito očuvanje i promociju područja. Nedostatak financijskih sredstava i stručnog osoblja ozbiljno je ograničio mogućnost provođenja konzervatorskih i razvojnih mjera. Uz to, slaba koordinacija između različitih institucija uključenih u očuvanje područja dodatno je komplicirala situaciju, što je evaluacija jasno naglasila kao problem.
Na kraju, nominacija je zakazala u komparativnoj analizi, ključnom dijelu svakog zahtjeva za UNESCO-vu listu. Stručnjaci su istaknuli da nominacija nije uspjela uvjerljivo pokazati kako kulturni krajolik Bača nudi jedinstvene značajke koje nisu već zastupljene na drugim lokalitetima. S obzirom na to da dijeli mnoge karakteristike s drugim dijelovima Panonske nizine, teško je bilo izdvojiti ga kao izniman primjer.
Što dalje?
Unatoč odbijanju nominacije, kulturni krajolik Bača još uvijek ima priliku za unaprjeđenje i ponovnu kandidaturu. Prema preporukama stručnjaka iz ICOMOS-a, potrebno je uložiti dodatne napore kako bi se područje bolje pripremilo za budući pokušaj ulaska na UNESCO-ovu listu svjetske baštine. Prvi korak je temeljita dokumentacija tradicijskih praksi koje su oblikovale ovaj krajolik tijekom povijesti. Poljoprivreda, stočarstvo i ribarstvo, kao i njihova povezanost s prirodnim obilježjima prostora, moraju biti precizno zabilježeni. Ove aktivnosti, koje su bile temelj života u ovom dijelu Panonske nizine, predstavljaju ključ za razumijevanje kulturnog naslijeđa regije. Povijesne građevine, poput srednjovjekovne tvrđave, franjevačkog samostana i pravoslavnog samostana Bođani, zahtijevaju obnovu kako bi povratile svoj izvorni sjaj i dodatno istaknule vrijednost područja. Jednako je važno revitalizirati napuštene salaše, koji su nekada bili simbol tradicionalnog načina života u Vojvodini. No, osim kulturnih i povijesnih aspekata, od ključne je važnosti osigurati bolje upravljanje i resurse za očuvanje krajolika. Potrebna je jača institucionalna i financijska podrška kao i stručno osposobljeni kadrovi. Bolja koordinacija među različitim institucijama i organizacijama koje djeluju u regiji također bi mogla pridonijeti učinkovitijem očuvanju ovog kulturnog blaga. Jedan od problema koji su istaknuli evaluatori iz ICOMOS-a odnosi se na granice nominiranog područja. Njihovo preciznije definiranje, kao i uspostava tampon zone, ključni su za dodatnu zaštitu od vanjskih utjecaja poput urbanizacije ili intenzivne poljoprivrede. Konačno, kako bi se povećale šanse za uspješnu nominaciju, potrebno je provesti detaljniju usporednu analizu s drugim lokalitetima na UNESCO-voj listi. Fokus bi trebao biti na isticanju jedinstvenih značajki ovog krajolika, poput specifičnih prilagodbi prirodnom okruženju i bogatstva kulturnih tradicija koje ga čine posebnim. Kroz strateška ulaganja, bolje upravljanje i očuvanje tradicije, ovo područje može se vratiti u utrku za jedno od najprestižnijih priznanja na svijetu.
Iako kulturni krajolik Bača nije uvršten na UNESCO-vu listu svjetske baštine, ova odluka ne umanjuje njegov značaj. Ovo područje ostaje svjedokom tisućljetne interakcije čovjeka i prirode te predstavlja neiscrpan izvor kulturne i povijesne vrijednosti. Kroz strateške intervencije ovo područje može ponovno aplicirati za UNESCO-v status i dobiti priznanje koje zaslužuje.
Izvor: Hrvatska riječ (I. U.)