Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata potiče roditelje da iskoriste svoje pravo i u razdoblju od 1. do 31. travnja 2025. godine, kada je vrijeme upisa u vrtiće i u prve razrede osnovnih škola u Republici Srbiji, upišu svoje dijete u nastavu na hrvatskome jeziku.
Obrazovanje na materinskom jeziku je prepoznato kao temeljno ljudsko pravo od strane Organizacije za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO). Očuvanje lingvističke raznolikosti i pluralnosti partikularnih kultura je usko povezano s obrazovanjem na materinskom jeziku.
Posebno je to važno u manjinskim zajednicama za koje jezik predstavlja jednu od temeljnih odrednica kulture i identiteta. Pojedinci unutar takvih zajednica mogu postići svoj puni potencijal tek kada svoj kulturni identitet u svim svojim segmentima mogu iskazati, razvijati i obogaćivati u dodiru s drugim i drugačijim kulturnim obrascima.
Svjestan toga, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata tijekom svojega djelovanja skrbi o hrvatskom jeziku u Vojvodini na različite načine, od znanstvenog istraživanja narodnih govora do objave rječnika i drugih publikacija na hrvatskom jeziku kojim se predstavlja bogata baština i suvremeno stvaralaštvo Hrvata u Vojvodini, Republici Srbiji. Bunjevački i šokački govori bačkih Hrvata jezično su nematerijalno kulturno dobro hrvatskih etničkih skupina koji su stavljeni na nacionalnu listu Hrvata u Srbiji – u registar Živa baština - Katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji o čemu više možete vidjeti na: Šokački govori bačkih Hrvata i Bunjevački govori bačkih Hrvata.
Više o upisu u nastavu na hrvatskome jeziku saznajte na hnv.org.rs
ZKVH