Kada smo se u Beregu raspitivali što bi nam mogli skuhati od tradicijskih jila, bez razmišljanja kazali su ovčiji paprikaš. A kada su pobrojali sve prigode u kojima se priprema, nije ni čudo što su ga stavili na vrh svojih tradicijskih jila. A svatovi, sprovodi, proštenje prigode su za koje se kuhao ovčiji paprikaš. Danas bi to već bilo teže, jer bi prije kuhanja prvo trebalo krenuti u potragu za ovčetinom. Nekada je to bilo puno lakše, jer je Bereg bio pun ovaca.
Danas je sve drugačije. Ovaca u selu skoro i da nema. „Kada je propala seoska zadruga, sve je otišlo, pa i ovce. Sada ovčije meso kupujemo u mesnici“, kaže Matija Gorjanac, kao da se pravda što ovčiji paprikaš koji je kuhao nije od bereške ovce.
Meso je možda drugačije, ali ga je Matija spremio na isti način kako se, na zidanom šporetu, nekada kuhao uoči Miholjdana bereškog proštenja. „Miholjdan nije zapovjedni blagdan i mi ga slavimo prve nedjelje poslije. Ovčiji paprikaš kuhao se dan ranije, u subotu navečer, a ovca se klala tog jutra. Obitelji su nekada bile brojne pa se paprikaš kuhao u velikim laboškama. Nas je bilo 12 u kući i kuhao se ovčiji paprikaš u laboški od 14 litara. Toliko je bila velika da je jedva stala na zidani šporet“, prisjeća se Gorjanac. Umjesto na zidanom šporetu Gorjanac je ovčiji paprikaš pripremao na otvorenoj vatri u kotliću.
Sastojci:
- 3 kilograma ovčijeg mesa od rebara, vrata, karea i glave
- 1 kilogram luka
- sol
- 3 jušne žlice paprike
- voda
Priprema:
Rezani luk prvo se pirja na malo masti i malo vode. Prije toga ovčije meso izreže se na kockice, da bi se lakše skuhalo. U pirjani luk doda se meso, još malo pirja i na kraju se nalije vodom. Kada proključa, dodaje se sol i kasnije paprika. Kuha se dva sata, voda se dolijeva kada se ukuha pa se za ovaj recept ne može dati točna mjera vode. Ako se voda dolijeva, kasnije se mora voditi računa da se dolivena voda prije skidanja paprikaša s vatre dobro ukuha, najmanje pol sata kako se pri služenju paprikaša ne bi primijetilo da je dodavana kasnije. Paprikaš se jede s kruhom, trgancima ili valjušcima.
Izvor: Hrvatska riječ