Vrsta: Ples
Naziv: Šokačko kolo Hrvata u Vojvodini
Autori: Anita Đipanov Marijanović, Nikola Čutura
Šokačko kolo rasprostranjeno je među Hrvatima Šokcima na širem prostoru Panonske nizine. Varijante šokačkoga kola prisutne su u svim mjestima u Bačkoj naseljenima Šokcima i to u Baču, Plavni, Vajskoj, Bođanima, Sonti, Monoštoru i Beregu; ali i sjevernije uz Dunav počevši sa selom Santovom u Mađarskoj. U Srijemu je, također, prisutno šokačko kolo, s najživljom praksom u Sotu i Šidu.
Šokačko kolo je tradicijski ples praćen instrumentalnom pratnjom. Do kraja 19. stoljeća sviralo se na gajdama, a od druge polovice 20. stoljeća kolo prate tamburaški sastavi i harmonika. Osim glazbe u šokačkom kolu nerijetko se čuju bećarci ili različiti upjevi s varijacijama. Spomenute stihove podržava instrumentalna pratnja i tijek kola se ne prekida već se pjesma implementira u igru. Nekoliko uvodnih taktova služi kako bi se plesači uhvatili u formaciju kruga, nakon čega slijedi glavna melodijska linija na koju se igra - pleše kolo. Danas koraci i smjer kretanja variraju od mjesta do mjesta.
Kolo je zatvorenoga tipa, izvodi se u parnom taktu. U selima Santovu, Beregu i Monoštoru njeguju tradiciju plesanja kola u desnu stranu i to rasporedom koraka 2-2 ili 3-1. U Sonti se šokačko kolo igra u stranu iskoračivši i privlačivši nogu te se formira jedan korak. Praksa pokazuje da se bačka šokačka kola u današnjici igraju u desnu stranu odnosno suprotno od smjera kazaljke na satu. U Srijemu se šokačko kolo igra u smjeru kazaljke na satu, dakle na lijevu stranu s rasporedom koraka 3-1, često s upjevima za vrijeme kojih se ples ne prekida. Držanje je križano na leđima (lijeva ruka gore, desna dolje).
Neovisno razlikama, apođatura (apoggio) je stil igranja svojstven svakoj šokačkoj zajednici u Bačkoj. Ovaj vid podrške koraka tijelom dovodi do dojma poskakivanja koji ritmizira i dinamizira cijelu igru, koja je u svojoj osnovi jednostavna, čime se dobiva „vertikala“ svojstvena šokačkom kolu.
Šokačko kolo je neizostavna kruna svakoga veselja unutar životnoga i godišnjega ciklusa Šokaca, izvodi se na prelima, svadbama, pokladama itd. te je sastavni dio svakoga koreografiranoga nastupa kulturno-umjetničkih udruga u Vojvodini.